Reklama

Wielka feta na 50-lecie gminy Piątnica

Historia, atrakcje kulinarne i taneczne rytmy stanowiły główne elementy wielkiego festynu z okazji 50-lecia utworzenia gminy Piątnica. Jego organizację wsparł finansowo samorząd województwo, a gratulacje, życzenia i grawerton od zarządu województwa przekazał lokalnej społeczności wicemarszałek Marek Olbryś.


Nie tylko odwoływał się do chlubnej przeszłości samorządu, ale wskazał też główne zamierzenia na przyszłość. Należy do nich trwająca już budowa nowoczesnego żłobka dla setki dzieci. Powstanie stacja uzdatniania wody w Drozdowie. Kolejnych 25 milionów zł przeznaczonych zostanie na drogi, także we współpracy z samorządami powiatu łomżyńskiego i sąsiednich gmin. Piątnica nie zapomina też o swojej historii – gmina uzyskała dofinansowanie, aby zająć się renowacją zabytkowych kościołów w Piątnicy i Dobrzyjałowie, a przygotowuje wniosek dotyczący zagospodarowania „perły”, czyli fortów z przełomu XIX i XX w.       

– Dziękuję wszystkim były wójtom i radnym, bo przecież to ich praca przyczyniała się do tego, jak nasza Piątnica wygląda obecnie – dodał wójt Artur Wierzbowski.

Wśród uhonorowanych tego dnia samorządowców był m. in. Tadeusz Gałązka, pierwszy (a także jedyny) gospodarz, który nosił tytuł „naczelnika gminy” od 1973 r., gdy powstała, do 1990, kiedy weszła w życie reforma samorządowa.     

– Spacerkiem szedłem tu od kościoła i nie mogłem poznać tego, co było 30 lat temu – mówił Tadeusz Gałązka.

Festynowa scena stanęła na boisku stanowiącym część sportowego kompleksu przy obiektach oświatowych nad Narwią. To z niej wójt Artur Wierzbowski witał gości, wśród których był m. in. poseł Jarosław Zieliński, wicestarosta Maria Dziekońska , były wójt Krzysztof Kozicki, zaprzyjaźnieni samorządowcy. 

Reklama

Beata Sejnowska-Runo, dyrektor szkoły w Jeziorku przedstawiła, także przy pomocy slajdów, najważniejsze „kamienie milowe” rozwoju gminy, o której pierwsze wzmianki  pochodzą z XII wieku. Obecnie Piątnica to ponad 10 tysięcy mieszkańców w 45 miejscowościach sołeckich. Ma unikalny w heraldyce herb ze swymi symbolami – nietoperzem (zabytkowe forty, dawne piwnice browaru w Drozdowie i wielu domów w dolinie Narwi są zimowymi mieszkaniami aż 9 gatunków latających ssaków) oraz zarysem zabytkowych fortów.      

Ważnym elementem festynu był tradycyjny konkurs kulinarny kół gospodyń wiejskich (KGW). 

– Przygotowujemy krem z buraków, kaszę z grzybami i szarlotkę z antonówek. Wszystko z naszych ekologicznych ogrodów i lasów – zapraszała Anna Pawłowska z KGW Kownaty, które powstało w listopadzie ubiegłego roku i praktycznie debiutowało na tak dużej imprezie.

Popołudnie i wieczór na festynie z okazji 50-lecia gminy Piątnica wypełniły muzyczne prezentacje lokalnych talentów i zaproszonych zespołów.    

tekst i fot.: Maciej Gryguc

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama