Reklama

Wernisaż wystawy ukraińskiej artystki i graficzki Anastazji Avramczuk

Będą to ilustracje w technice wycinanki do "Słownika wojny" Ostapa Sływinskiego. Książka w przekładzie Bohdana Zadury ukaże się w Wydawnictwie Pogranicze. Spotkanie z udziałem poetów ukraińskich Iryny Mularczuk i Ołeha Kocarewa odbędzie się w poniedziałek, 6 marca o godz. 16.00 w Świetlicy Zustricz w Sejnach (dawna jesziwa). Na wydarzenie zaprasza Ośrodek ”Pogranicze-sztuk, kultur, narodów”.


Anastasya Avramchuk ukraińska artystka i graficzka z Kijowa, pracuje nad tworzeniem okładek i ilustracji do książek i mediów. Współzałożycielka i autorka ręcznie robionej biżuterii „Niebo w kwiatach”.  

Uczestniczka międzynarodowej wystawy ilustracji botanicznych „Botanical Art Ukraine” w Muzeum Historii Naturalnej w Kijowie. Nauczyciel rysunku i kreatywności dzieci. W czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej została wolontariuszką w zakresie wsparcia emocjonalnego i arteterapii dla kobiet i dzieci będących świadkami działań wojennych.

„Rysowanie jest dla mnie rodzajem terapii, okazją do zebrania myśli i wyrażenia tego, czego nie da się wyrazić słowami. Sztuka to uniwersalny język, który może łączyć różnych ludzi, dotykać serc i w razie potrzeby być skuteczną bronią” – podkreśla artystka.

Ilustracje w technice wycinanki do książki „Słownik wojny” Ostapa Sływinskiego powstały podczas rezydencji twórczej PograniczeUkraina w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.

źródło: Ośrodek „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów” 
oprac.: Aneta Kursa

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama