Reklama

Wernisaż wystawy „Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko i jego Muzeum w Okopach”

Od narodzin do wielkości 

Wystawa ukazuje najważniejsze chwile z życia ks. Jerzego. Najstarszy dokument to kopia aktu chrztu Alfonsa Popiełuszko, późniejszego Jerzego Aleksandra (imię zostało zmienione w 1971 r.). Są  komentarze biograficzne, fotografie z dzieciństwa, młodości i czasu „Solidarności”.

– Są również zdjęcia dokumentujące to, jak po jego śmierci kształtowała się pamięć o nim i jak to jego dziedzictwo od momentu pogrzebu, którego wczoraj (przyp. red.: 3.11) minęła 38. rocznica, wzrastało – mówiła dr Ewa Rogalewska, kuratorka wystawy.

Wystawę kończą zdjęcia z roku 2022, kiedy to Fundacja Rodziny Popiełuszko „Dobro” przekazała działkę w Okopach Muzeum Podlaskiemu pod budowę Muzeum Pamięci bł. Jerzego Popiełuszko. 
W wernisażu wzięli udział również szef podlaskiej „Solidarności” Józef Mozolewski, burmistrz Suchowoli (na terenie gminy znajduje się wieś Okopy) Michał Matyskiel, samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury, reprezentanci środowisk patriotycznych, mieszkańcy Białegostoku. 
Muzeum Pamięci bł. Jerzego Popiełuszko w Okopach według planów ma zostać otwarte w ciągu trzech lat.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku apeluje o przekazywanie pamiątek związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszko oraz czasami mu współczesnymi. Uprzejmie prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres e-mail: okopy@muzeum.bialystok.pl lub kontakt telefoniczny: 85 740 77 31.

Aneta Kursa
red.:  Paulina Dulewicz
fot.: Krzysztof Duszyński

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama