Reklama

W hołdzie bohaterom Powstania Styczniowego

Kwiaty i znicze pod odsłoniętym monumentem upamiętniającym powstańców w niedzielę, 30 kwietnia, złożyli w Sokółce przedstawiciele władz oraz lokalnej społeczności. Samorząd województwa reprezentowała członek zarządu Wiesława Burnos.


Nowy pomnik to symbol uznania dla tych, którzy 22 stycznia 1863 roku włączyli się w powstańczy czyn i nie zawahali się oddać swojego życia za wolność.

– Pomimo cierpienia, zsyłki na Sybir, utraty majątków, mieli wolę walki o niepodległość i wolną Polskę. Z ziemi sokólskiej Walery Wróblewski poprowadził swoich uczniów szkoły leśnej do powstania, w którym brała również udział ludność zamieszkująca kresowe miejscowości. Pamięć o powstańcach będzie zawsze żywa. Musimy ją przekazywać młodszym pokoleniom, naszym dzieciom, wnukom – podkreślała Wiesława Burnos.

Niedzielną uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Następnie wszyscy udali się pod nowo powstały Pomnik Powstania Styczniowego, gdzie odbyły się okolicznościowe przemówienia oraz apel pamięci. Spotkanie zakończyła prelekcja na temat zrywu z 1863 r.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama