Reklama

W Białymstoku oddano hołd kapelanowi Solidarności

W 39. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki tradycyjnie złożono kwiaty pod białostockim pomnikiem duszpasterza. Podczas uroczystości w czwartek, 19 października samorząd województwa reprezentował członek zarządu Marek Malinowski.


Marek Jedynak, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku podkreślał, że śmierć księdza Popiełuszki do dzisiaj jest najważniejszym symbolem zmagania aparatu bezpieczeństwa komunistycznego z ludźmi, którzy chcieli, aby Polska odzyskała niepodległość.

– Miałem, jako archiwista, możliwość przeglądania dokumentów ze śledztwa w sprawie śmierci księdza Popiełuszki. Zdjęcia z sekcji zwłok są zastraszające. Pokazują zwyrodniałych ludzi, którzy zrobili najgorszą krzywdę innemu człowiekowi. Dla mnie jest to takie osobiste świadectwo, jak bardzo ustrój komunistyczny był w stanie się posunąć do tego, by pozostać przy władzy, zrobić wszystko, by środowiska opozycji demokratycznej nie były w stanie zbierać się, gromadzić, jednoczyć, by odzyskać niepodległość – mówił.

Zaznaczył, że poświęcenie  takich ludzi, jak ksiądz Popiełuszko, ksiądz Suchowolec i wielu jeszcze innych było ważne i potrzebne, bo dzięki temu możemy teraz żyć wreszcie w wolnej Polsce.

W środowych uroczystościach uczestniczyli m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, samorządowcy, przedstawiciele „Solidarności” oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

***

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w liceum ogólnokształcącym w Suchowoli, gdzie zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego był nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 r. W 2010. r. został beatyfikowany.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red. i fot.: Anna Augustynowicz

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama