Volvo na pięć paliw

Volvo zaprezentowało prototyp samochodu, który może być napędzany pięcioma różnymi rodzajami paliw. Zbudowany na bazie Volvo V70, proptotypowy Multi-Fuel pokazany został w ubiegły weekend podczas „Challenge Bibendum 2006”.
Jako serce tego koncepcyjnego modelu służy dwulitrowy, turbodoładowany silnik o mocy 200 KM, który ze startu do 100 km/h rozpędza się w 8,7 sekundy. Zasięg, w zależności od wybranego paliwa, może sięgnąć nawet 700 kilometrów. Według zapewnień producenta wybór któregokolwiek z możliwych paliw nie wpłynie ujemnie na osiągi tego modelu.
A do baków mogą być wlane benzyna, bioetanol, biometan, gaz ziemny oraz hytan. Ten ostatni rodzaj paliwa, najmniej znany, jest mieszanką 10 procent wodoru oraz 90 procent metanu. Jak pokazały testy, okazał się on nad wyraz wydajny. Na paliwa przygotowane zostały trzy baki. Dwa mniejsze, które pomieszczą razem 98 litrów paliw w postaci gazowej (hytan, biometan lub gaz ziemny) oraz 29-litrowy bak na płynne paliwa (benzyna lub bioetanol).
Dzięki takiemu rozwiązaniu, Volvo Multi-Fuel może być tankowany takim paliwem, jakie akurat jest najbardziej popularne na danym rynku. Ma to zapewnić mu spory sukces, choć jak na razie wprowadzenie go do seryjnej produkcji to kwestia dłuższego czasu. Co ważne, bez względu na to, co zostało wlane do baku, ten prototypowy model spełnia najbardziej surowe wymagania co do emisji zanieczyszczeń.
autor: Bstok.pl
Źródło Volvo

Reklama