Volkswagen Castrol Cup w Lausitz

Po deszczowym Brnie, niemiecki tor w Lausitz przywitał zawodników Volkswagen Castrol Cup silnym wiatrem. Robertas Kupcikas potwierdził swoją wysoką formę wygrywając sobotnie kwalifikacje i zapewniając sobie pierwszą pozycję startową w niedzielnym sprincie.
Na torze EuroSpeedway w niemieckim Lausitz odbyły się kwalifikacje do drugiej serii zawodów w ramach Volkswagen Castrol Cup. Do startu zgłosiło się szesnastu zawodników wśród których po raz pierwszy za kierownicą wyścigowego Golfa zasiadł Andrzej Gasenko. Kwalifikacje przebiegały spokojnie, choć poza torem znalazł się na jednym z okrążeń Paweł Soja. Po wycieczce w ochronną warstwę żwiru wyjechał ponownie na tor, uzyskując ostatecznie dziewiąty czas eliminacji.
Podczas 30 minutowych kwalifikacji wysoką formę zaprezentował litewski zawodnik Robertas Kupcikas, który dwa tygodnie temu w Brnie wygrał sprint i wyścig główny. Na drugiej pozycji uplasowa? się młodziutki Jonas Gelzinis, a trzeci był Marcin Gładysz. Zaskoczeniem jest wysoka, czwarta pozycja Łukasza Kotarby, który dopiero po raz trzeci zasiadł za kierownicą wyścigowego Golfa.
Emocjonująco zapowiadają się jutrzejsze wyścigi. Pierwszych siedmiu zawodników uzyskało zbliżone czasy przejazdu, mieszczące się w jednej sekundzie.
Po spokojnych kwalifikacjach ożywienie zapanowało w serwisach poszczególnych teamów. Powodem jest przewidziana w regulaminie wymiana dwóch kół w trakcie wyścigu. Przed rokiem czas potrzebny na zmianę wahał się w granicach 30 sekund. Teraz najlepszy zespół Robertasa Kupcikasa wykonuje to w zaledwie 21 sekund. Wynik taki udało się uzyskać mechanikom, dzięki przemyślanej strategii wymiany kół oraz intensywnym treningom. Dlatego doceniając wagę każdej sekundy wszystkie zespoły wykorzystują wolne chwile i doskonalą swoje umiejętności. Jak się okazuje prosta z pozoru, bo wykonywana kluczami pneumatycznymi czynność nie jest łatwa. – „Nasi mechanicy po wielu zmianach czasami narzekają na bóle nadgarstków. Powodem jest duże ciśnienie klucza pneumatycznego i tym samym ogromne siły działające na mięśnie rąk” – mówi Maciej Polody z Teamu Bartłomieja Steinhofa. Tym niemniej jednak warto doskonalić tą umiejętność, gdyż może ona zadecydować o dobrej pozycji na mecie lub nawet zwycięstwie.
Wyniki kwalifikacji:
Robertas Kupcikas – 1:41.567
Jonas Gelzinis – 1:41.851
Marcin Gładysz – 1:42.398
Łukasz Kotarba – 1:42.405
Marcin Biernacki – 1:42.427
Rafał Rulski – 1:42.472
Adam Gładysz – 1:42.473
Bartłomiej Steinhof
Paweł Soja
Patryk Pachura
Andrzej Gasenko
Paweł Hildebrański
Aleksander Michałowski
Tomasz Grochal
Piotr Litwinowicz
Wojciech Śmiechowski
Sprint, a po nim wyścig główny zaplanowano na jutro na godzinę 10:15.
autor: Bstok.pl
Źródło Volkswagen

Reklama