Volkswagen Castrol Cup – Robertas Kupcikas triumfatorem I eliminacji

Podwójnym zwycięstwem Robertasa Kupcikasa rozpoczął się, rozegrany na wyścigowym torze w Brnie Volkswagen Castrol Cup. Litewski kierowca zwyciężył w liczącym sześć okrążeń sprincie i wyścigu głównym.
Zgodnie z miejscami zdobytymi w sobotnich kwalifikacjach na początki linii startowej w niedzielnym sprincie ustawili się – Marcin Biernacki, Robertas Kupcikas i Rafał Rulski. Już po pierwszym zakręcie, Kupcikas wyprzedził Biernackiego wysuwając się na prowadzenie. Nie oddał go zresztą do mety, liczącego sześć okrążeń sprintu. Niespodziewanie Rafał Rulski spadł z trzeciej pozycji i dojechał do mety dopiero na dziewiątym miejscu.
O wyjątkowym pechu może mówić Marcin Gładysz, który miał szansę dojechać do mety na czwartej pozycji, tuż za swoim bratem Adamem. Niestety na przedostatnim okrążeniu wypadł z trasy, nie kończąc ostatecznie sprintu.
Za finiszującym na pierwszej pozycji Robertasem Kupcikasem uplasowali się odpowiednio Marcin Biernacki, Adam Gładysz, Jonas Gelsinis, Aleksander Michałowski i Paweł Soja. Zgodnie z regulaminem Volkswagen Castrol Cup, tych sześciu zawodników do startu w wyścigu głównym ustawiło się w odwrotnej kolejności. – Naszym celem było podniesienie jeszcze bardziej atrakcyjności widowiska sportowego. Okazało się, że ważnym elementem jest planowanie strategii na oba wyścigi, gdyż sprint z jednej strony pozwala zdobyć punkty, z drugiej ustala pozycję do startu w wyścigu głównym – mówi Tomasz Tonder z biura organizacji Pucharu.
Wyniki sprintu
1. Robertas Kupcikas (10)
2. Marcin Biernacki (7,5)
3. Adam Gładysz (6)
4. Jonas Gelzinis (5)
5. Aleksander Michałowski (4)
6. Paweł Soja (3,5)
7. Bartłomiej Steinhof (3)
8. Zbigniew Szwagierczak (2,5)
9. Rafał Rulski (2)
10. Łukasz Kotarba (1,5)
11. Piotr Litwinowicz (1)
12. Patryk Pachura (0,5)
13. Paweł Hildebrański (0)
14. Wojciech Śmiechowski (0)
15. Marcin Gładysz (0)
16. Tomasz Grochal (0)
WYŚCIG GŁÓWNY
Tradycyjnie zawodnicy Volkswagen Castrol Cup wyścig główny rozpoczynają ze startu lotnego. Po pierwszym okrążeniu Robertas Kupcikas z szóstego miejsca przesunął się na drugą pozycję, a po trzecim okrążeniu był już pierwszy. Równą i czystą jazdą, na każdym okrążeniu systematycznie zwiększał swoją przewagę o dwie sekundy, uzyskując w połowie wyścigu ponad 40 sekund nad drugim zawodnikiem. Dzięki temu po zjeździe do boksu na regulaminową wymianę kół, powrócił na tor utrzymując pierwszą pozycję. W tegorocznych rozgrywkach Volkswagen Castrol Cup, do 10 minut skrócono czas jaki mieli zawodnicy na wymianę kół. Największy tłok zapanował w boksach, gdy w tym samym momencie zjechało siedmiu zawodników. W klasyfikacji na najszybszy zespół mechaników, wygrał team Kupcikasa, który dwie opony wymienił w niespełna 20 sekund.
Emocjonująco wyglądała walka za plecami Kupcikasa, rozrywająca się między Pawłem Soją i młodziutkim Jonasem Gelsinisem. Na kilku ostatnich okrążeniach byliśmy świadkami zaciętej rywalizacji o drugą pozycję, z której zwycięsko wyszedł polski kierowca, zdobywając 15 punktów.
Dramatycznie rozpoczął się sezon dla Marcina Biernackiego, który po sobotnich kwalifikacjach, zaskakując wielu utytułowanych kierowców, wywalczył pierwszą pozycję przed niedzielnym sprintem. Do wyścigu głównego wystartował z piątego miejsca, mając za swoimi plecami Robertasa Kupcikasa. Niestety na okrążeniu przygotowującym do startu lotnego, Biernacki wypadł z trasy, przejeżdżając linię mety na ostatniej pozycji. W ponad 40-minutowym wyścigu przesunął się do dwa miejsca, kończąc ostatecznie wyścig na 14 pozycji.
Wyniki wyścigu głównego
1. Robertas Kupcikas (20)
2. Paweł Soja (15)
3. Jonas Gelzinis (12)
4. Marcin Gładysz (10)
5. Aleksander Michałowski (8)
6. Adam Gładysz (7)
7. Rafał Rulski (6)
8. Bartłomiej Steinhof (5)
9. Zbigniew Szwagierczak (4)
10. Piotr Litwinowicz (3)
11. Patryk Pachura (2)
12. Tomasz Grochal (1)
13. Łukasz Kotarba (0)
14. Marcin Biernacki (0)
15. Wojciech Śmiechowski (0)
16. Paweł Hildebrański (0)
Klasyfikacja generalna po I eliminacji
1. Robertas Kupcikas (30)
2. Paweł Soja (18,5)
3. Jonas Gelzinis (17)
4. Adam Gładysz (13)
5. Aleksander Michałowski (12)
6. Marcin Gładysz (10)
7. Rafał Rulski (8)
8. Bartłomiej Steinhof (8)
9. Marcin Biernacki (7,5)
10. Zbigniew Szwagierczak (6,5)
11. Piotr Litwinowicz (4)
12. Patryk Pachura (2,5)
13. Łukasz Kotarba (1,5)
14. Tomasz Grochal (1)
15. Wojciech Śmiechowski (0)
16. Paweł Hildebrański (0)
Kolejna eliminacja Volkswagen Castrol Cup odbędzie się w Niemczech na torze EuroSpeedway w Lausitz w dniach 13-14 maja 2006. Zapraszamy.
autor: Bstok.pl
Źródło Volkswagen

Reklama