Reklama

VII Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego Noc Muzeów – atrakcje Opery i Filharmonii Podlaskiej Po r…

Wieczór inauguracyjny rozpocznie kompozycja Hommage à Johannes Brahms op. 59 Krzysztofa Meyera, dla którego muzyka Brahmsa jest szczególnie bliska. Dzieło na orkiestrę symfoniczną powstało dla uczczenia 150. rocznicy urodzin niemieckiego kompozytora. Melomani usłyszą także Koncert podwójny na skrzypce, altówkę i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego. Kompozycja już od pierwszych akordów zaskakuje liryzmem, wyczuleniem na barwę dźwięku i perfekcją w budowaniu nastroju.

Solistami będą: Rafał Dudzik (skrzypce) oraz Katarzyna Budnik (altówka). Wieczór zakończy kompozycja patrona Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów – Witolda Lutosławskiego – Wariacje symfoniczne.

Cztery dni bezpłatnych koncertów

Od poniedziałku (16 maja) na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej będą trwały przesłuchania młodych adeptów sztuki dyrygenckiej, biorących udział w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów (OKMD). Przesłuchania będą otwarte – przez cztery dni każdy będzie mógł bezpłatnie odwiedzić gmach Opery przy ul. Odeskiej, by posłuchać utworów dyrygowanych przez młodych artystów.

Utwór w 30 minut

Pierwszy etap przesłuchań, w którym weźmie udział 24 uczestników, odbędzie się w poniedziałek i wtorek (16 i 17 maja). Każdy dyrygent wybierze dwa utwory z grupy A (Carl Maria von Weber – Uwertura do opery „Wolny strzelec”, Gioacchino Rossini – Uwertura do opery „Semiramida”, Władysław Żeleński – Uwertura charakterystyczna „W Tatrach” op. 27) i dwa z grupy B (Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia nr 41 „Jowiszowa” C-dur KV 551, Ludwig van Beethoven – III Symfonia Es-dur „Eroica”, Felix Mendelssohn-Bartholdy – III Symfonia a-moll „Szkocka” op. 56), po czym wylosuje po jednym z wybranych utworów z każdej grupy. Na opracowanie ich z orkiestrą ma nie więcej niż  30 minut.

Ośmiu najlepszych

Do drugiego etapu przesłuchań w środę i czwartek (18 i 19 maja), zakwalifikuje się ósemka najlepszych uczestników. W tym etapie z repertuaru z grupy A uczestnik wybiera dwa utwory (Antonin Dvořák – VIII Symfonia G-dur op. 88, Piotr Czajkowski – IV Symfonia f-moll op. 36, Johannes Brahms – I Symfonia c-moll op. 68), po czym losuje jeden do zaprezentowania; z utworów z grupy B natomiast uczestnicy wylosują po jednym utworze (Henryk Wieniawski – Fantazja brillante op. 20 na motywach z opery Faust Ch. Gounoda, Witold Lutosławski – Partita na skrzypce i orkiestrę).

Prof. Mirosław Jacek Błaszczyk, kierownik artystyczny OiFP i pomysłodawca konkursu zaznaczył, że w pierwszym etapie konkursu pewną trudność może sprawić Uwertura w Tatrach Żeleńskiego.

– Jest ona bardzo rzadko wykonywana, ale sporo kandydatów wybrało właśnie ten utwór. Z kolei w przypadku kompozycji „Eroica” młodzi dyrygenci mogą mieć pewne problemy, jeśli chodzi o dobór tempa w pierwszej części, a to jest tutaj absolutnie kluczowe – tłumaczył.

Zasady konkursu

Uczestnicy konkursu będą występować w kolejności alfabetycznej, począwszy od wylosowanej litery alfabetu. Młodych dyrygentów oceni jury złożone z wybitnych polskich dyrygentów i profesorów uczelni muzycznych, którym przewodzić będzie Mirosław Jacek Błaszczyk – kierownik artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wraz z nim jury tworzą: Tomasz Bugaj, Rafał Jacek Delekta, Sylwia Janiak-Kobylińska, Warcisław Kunc, Marek Pijarowski, Jacek Rogala, Piotr Sułkowski i Monika Wolińska.

Wyniki konkursu o tytuł najlepszego dyrygenta młodego pokolenia zostaną ogłoszone w czwartek (19 maja), po obradach jury. Wręczenie nagród i uroczysty koncert laureatów odbędzie się w piątek (20 maja) o godz. 19.00 w sali koncertowej przy ul. Podleśnej. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne: 15, 10 i 5 tys. zł. Laureat pierwszej nagrody otrzyma także możliwość udziału w przyszłorocznym XI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach.

źródło i fot.: Opera i Filharmonia Podlaska
oprac.: Paulina Tołcz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama