Reklama

VII edycja East Design Days pod hasłem „Kreatywność w erze cyfrowej”

Jak wykorzystać nowoczesne technologie do kreowania przestrzeni? Jak cyfryzacja wpływa na rozwój twórczych sfer działalności? – to m.in. pytania, na które spróbują odpowiedzieć uczestnicy tegorocznej edycji EDD. Największe w Północno-Wschodniej Polsce spotkanie architektów, urbanistów, designerów, przedsiębiorców i samorządowców odbędzie się już 24-25 października. O szczegółach wydarzenia poinformowano w czwartek (17.10). W spotkaniu uczestniczył marszałek Łukasz Prokorym, jako przedstawiciel partnera strategicznego wydarzenia – Samorządu Województwa Podlaskiego.


Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest kreatywność w erze cyfryzacji.

Jak zauważył Adam Jakimowicz, prodziekan Wydziału Architektury PB, jeden z liderów projektu: – Z cyfrowymi technologiami, w tym sztuczną inteligencją mamy do czynienia codziennie, czy tego chcemy, czy nie. Dlatego w tym roku w czasie dwóch dni dyskusji i warsztatów porozmawiamy o wyzwaniach z tym związanych na różnych poziomach: od edukacji w szkołach przez świat uczelni po wyzwania globalne. To wszystko przy zaangażowaniu ekspertów z wyjątkowych firm i instytucji – mówił.

Wśród gości wydarzenia będą m.in.: Adam Kulesza, światowej sławy autor animacji cyfrowych, Adam Zdanowicz, utytułowany w świecie twórca rowerów customowych, oraz Petros Psyllos, który został wyróżniony na liście Forbes 30 Under 30 Europe oraz przez MIT Review.

Uczestnicy paneli dyskusyjnych będą starali się odpowiedzieć na pytania: dokąd zmierzamy ze światem cyfrowym? Co AI zrobi z naszym życiem? Na świecie nieustannie trwają rozmowy o trendach w świecie cyfrowym, które zmienił kompletnie nasze życie. Czy jako ludzkość potrzebujemy aż takiej kreatywności, czy staniemy się „niewolnikami” sztucznej inteligencji?

– Będziemy rozmawiać o tym, jaki wpływ ma cyfryzacja na życie społeczne z punktu widzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych, projektantów gier, które są sprzedawane na całym świecie, umiędzynarodowienie w tej edycji East Design Days ma olbrzymie znaczenie – dodaje Andrzej Parafiniuk, Konsul Honorowy Finlandii w Białymstoku. – To świetne wsparcie studentów i promocja Politechniki Białostockiej nie w sposób klasyczny, a poprzez rozmowę o ważnych problemach naukowych, rozwojowych i edukacyjnych w nowoczesny sposób.

I zapowiedział, że 25 października 2024 roku East Design Days na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej odwiedzą ambasadorowie Finlandii, Łotwy, Estonii i Litwy.

Festiwal to także znaczące wydarzenie dla studentów Politechniki Białostockiej.

– Impreza łączy w sobie wiele obszarów ważnych dla współczesnych projektantów, jest w pełni interdyscyplinarna, łącząca ze sobą nowe technologie, sztukę, design, projektowanie, ale też myślenie o przyszłości projektowania w kontekście wielu różnych problemów, które nas czekają – podkreślała dr Magdalena Toczydłowska, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia Wydziału Architektury PB. – To odbicie struktury naszego wydziału, który łączy ze sobą nauki inżynierskie, ze sztuką, architekturę z projektowaniem graficznym. Sposoby, w jakie chcemy rozwijać studentów, mają bezpośrednie odbicie w programie wydarzenia.

W tegorocznej edycji przygotowano cztery bloki tematyczne: PB CREATIVE ROOM – Politechnika Białostocka, jako twórczy kreator otoczenia; EDU ROOM – edukacja młodzieży: rozwój, kreatywność, przestrzeń; PODLASKIE PROMO ROOM – Kreatywne Podlasie; DIGITAL TRANSFORMATION ROOM – cyfrowa perspektywa rozwoju.

Warto dodać, że podczas otwarcia będzie miał miejsce wernisaż wystawy „Beksiński cyfrowy” oraz wystawa prac najwybitniejszego projektanta polskich banknotów Andrzeja Heidricha.

Pełny program wydarzenia znajduje się na stronie eastdesignedays.pl

Festiwal odbywa się w Białymstoku od 2018 roku. East Design Days przyniosły Politechnice Białostockiej tytuł Podlaskiej Marki 2023 w kategorii Wydarzenie.

Aneta Kursa
fot.: Mateusz Duchnowski  

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama