Reklama

UWIERZYŁY OSZUSTOM, STRACIŁY BLISKO 170 TYSIĘCY ZŁOTYCH

UWIERZYŁY OSZUSTOM, STRACIŁY BLISKO 170 TYSIĘCY ZŁOTYCH

Data publikacji 17.08.2022

Tym razem ofiarą oszustów padły dwie mieszkanki powiatu bielskiego. Kobiety myślały, że pomagają „policjantom” rozpracowującym grupę przestępczą. 88 i 57-latka uwierzyły w ich historię i w efekcie straciły blisko 130 tysięcy złotych oraz biżuterię wartą 40 tysięcy złotych.

Tym razem dwie mieszkanki powiatu bielskiego uwierzyły w historię oszustów podających się za „policjantów”. Do 88-latki na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna. Rozmówca przekazał kobiecie, że przeprowadza zorganizowaną akcję, mającą na celu zatrzymanie oszustów. Rozmówca dodał, że ktoś będzie próbował ukraść pieniądze z jej konta i poprosił o pomoc w zatrzymaniu przestępców. Kobieta zgodziła się przekazać funkcjonariuszom swoje oszczędności wierząc, że im pomaga. 88-latka, postępując zgodnie z podanymi przez rozmówcę instrukcjami, poszła do banku i wypłaciła 20 tysięcy złotych. Chwilę po jej powrocie, do drzwi mieszkania zapukała kobieta podająca się za policjantkę. Seniorka przekazała jej pieniądze pobrane z banku. Dodatkowo kobieta oddała 5 tysięcy złotych oraz złotą biżuterię, które przechowywała w domu. W sumie seniorka straciła 25 tysięcy złotych oraz biżurterią wartą 40 tysięcy złotych.

Podobną historię usłyszała w słuchawce 57-latka. Ona również uwierzyła, że pomaga policjantom w zatrzymaniu przestępców, a jednocześnie chroni swoje oszczędności. Po telefonie od oszustów, kobieta poszła do banku, gdzie wypłaciła blisko 60 tysięcy złotych. Następnie 57-latka pojechała taksówką do Siemiatycz, gdzie przekazała pieniądze nieznajomej kobiecie udającej policjantkę. Po powrocie do domu mieszkanka powiatu ponownie otrzymała telefon od tych samych oszustów. Podczas rozmowy przyznała, że posiada w banku jeszcze inne konta, na których przechowuje pieniądze. Dzwoniący oszust ponownie polecił kobiecie wypłacić pieniądze i zawieźć je do Siemiatycz. 57-latka następnego dnia wykonała polecenia oszusta. Kobieta przekazała pieniądze tej samej rzekomej policjantce, z którą widziała się dzień wcześniej. W sumie 57-latka straciła 102 tysiące złotych.

Pamiętaj!

  • Policjanci nigdy nie zadzwonią z informacją o prowadzonej akcji, ani nie proszą o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Natychmiast się rozłącz i zawiadom Policję.
  • Bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy.
  • Słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację.
  • Kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych

Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

Nie dajmy się oszukać! Nietypowe sytuacje oraz wszelkie podejrzane prośby o przekazanie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

Źródło: Podlaska Policja

Reklama