Reklama

URODZINY ZAKOŃCZONE NAKAZEM OPUSZCZENIA MIESZKANIA

URODZINY ZAKOŃCZONE NAKAZEM OPUSZCZENIA MIESZKANIA

Data publikacji 16.04.2024

Świętujący swoje 30-te urodziny mężczyzna wszczął w domu awanturę, podczas której demolował przedmioty i wyzywał żonę. Uciekł przed przybyciem policjantów. Mimo to, mundurowi skorzystali z uprawnień, jakie daje im ustawa antyprzemocowa. Funkcjonariusze wobec 30-latka wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do miejsca zamieszkania przez najbliższe 14 dni.

Bielscy policjanci interweniowali w jednym z domów w gminie Orla w związku ze zgłoszeniem przemocy wobec osoby najbliższej. Na miejscu okazało się, że 30-latek zorganizował na swojej posesji imprezę urodzinową. Kiedy goście wyszli, mężczyzna wszczął w domu awanturę, wyzywał żonę i demolował mieszkanie oraz rozrzucał przedmioty. Następnie chciał odjechać swoim samochodem. Ponieważ mężczyzna był nietrzeźwy, żona zabrała mu kluczyki, a następnie poinformowała policjantów o zachowaniu męża. Mężczyzna uciekł z domu jeszcze przed przybyciem mundurowych. To jednak nie przeszkodziło funkcjonariuszom w skorzystaniu z uprawnień, jakie daje im ustawa antyprzemocowa. Po szczegółowym rozpoznaniu sytuacji rodziny, mundurowi uznali za zasadne wszcząć procedurę niebieskiej karty oraz zastosować wobec 30-latka nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia na odległość nie mniejszą niż 100 metrów przez najbliższe 14 dni. 


Zgodnie z ustawą antyprzemocową, policjanci mają możliwość wydać wobec sprawcy przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od momentu ich wydania. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia. W ciągu trzech miesięcy 2024 roku bielscy policjanci wydali 15 takich zakazów i nakazów wobec sprawców przemocy domowej.
Źródło: Policja Podlaska

Reklama

Reklama