Reklama

Uroczystości związane z rocznicą agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka

W niedzielę, 17 września w całym kraju trwają uroczystości związane z 84. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę. W stolicy województwa podlaskiego główne obchody upamiętniające tamte wydarzenia odbyły się o godz. 12 przed gmachem Muzeum Pamięci Sybiru. Samorząd województwa na uroczystości reprezentowali: Mirosława Jaroszewicz- Łojewska – Sekretarz Województwa Podlaskiego oraz Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku województwa.


Wywózki na Syberię jako narzędzie represji były stosowane przez Sowietów podczas II wojny światowej. „Pakt Ribbentrop-Mołotow” z 23 sierpnia 1939 r. był ostateczną zapowiedzią wybuchu II wojny światowej. Pierwszym agresorem były Niemcy, z kolei 17 września 1939 r. do wojny przeciwko Polsce przyłączył się Związek Sowiecki. W wyniku tego paktu oraz agresji obu totalitarnych reżimów z września 1939 r. został dokonany podział Europy Środkowo-Wschodniej na strefy wpływów: niemiecką i sowiecką.

W lutym 1940 r. doszło do pierwszej wywózki o charakterze masowym. Oprócz osadników wojskowych i cywilnych, a także leśników, represjami zostały objęte ich rodziny: zarówno dzieci, kobiety, jak i osoby starsze.

Od 2004 r. 17 września jest obchodzony też jako Dzień Sybiraka. W niedzielnych uroczystości wziął udział także m.in. senator Mariusz Gromko i wojewoda Bohdan Paszowski.

Cezary Rutkowski
fot.: Krzysztof Duszyński

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama