Reklama

Uroczystości ku czci Świętej Trójcy w Krynoczce

„Pięćdziesiątnica”, bo tak nazywa się też to święto to jedno z dwunastu najważniejszych wydarzeń liturgicznych w kalendarzu prawosławnym. W tym roku obchodzono je od 4 do 5 czerwca. Pierwszego dnia uroczystości wierni uczestniczyli w liturgii i poświęceniu wody, następnie rozpoczęło się wsienoszcznoje bdienije, czyli całonocne czuwanie. W obchodach święta w Cerkwi pw. św. Braci Machabeuszów należącej do parafii Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dubinach w poniedziałek (5.06) uczestniczyła m.in. Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.


– Jestem wdzięczna, że mogę ponownie uczestniczyć w uroczystości, która ma miejsce w tym wyjątkowym miejscu dla znacznej części mieszkańców regionu. Życzy głębokich przeżyć duchowych i łask bożych oraz jako katoliczka łączę się z Wami w modlitwie – mówiła Wiesława Burnos. 

Krynoczka to jedno z najważniejszych świętych miejsc prawosławia na Podlasiu. Na uroczystość zmierzają tu pielgrzymi z całego regionu. Tradycją jest obmycie chorego miejsca chusteczką nawilżoną wodą ze źródełka, która według wierzeń ma cudowną moc. Chusteczki pozostawia się na ogrodzeniu, jako symbol pozbycia się choroby, w intencji odzyskania zdrowia.

Reklama

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama