Wynajem mieszkania może stanowić dodatkowe źródło dochodu i dobrą lokatę dla wolnych środków finansowych. Przygotowując się do tego, należy zadbać o sporządzenie umowy, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Dokument ten będzie stanowił zabezpieczenie zarówno dla wynajmującego, jak również najemcy.
Umowa najmu lokalu mieszkalnego – dlaczego jest ważna?
Zawsze powinny być sporządzone dwie umowy najmu – dla każdej ze stron. Jeżeli ktoś chciałby znaleźć gotowy druk takiej umowy lub też inny druk (np. wzór zgłoszenia najmu okazjonalnego, wzór wypowiedzenia umowy najmu mieszkania), może zajrzeć na stronę https://wnioskionline.pl/. Podpisując umowę najmu, wynajmujący zobowiązuje się do udostępnienia lokalu mieszkalnego. Najemca zobowiązuje się do przestrzegania wszystkich praw, a także o ogólną dbałość o powierzoną nieruchomość. Czy należy w umowie wspomnieć o kaucji? Jest to temat, który uzależniony jest indywidualnie od wynajmującego. Kaucja stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie finansowe, które zostało omówione na stronie https://wnioskionline.pl/poradniki/kaucja-w-umowie-najmu-mieszkania/.
Co powinna zawierać umowa najmu lokalu mieszkalnego?
Jest to dokument, który powinien zawierać następujące elementy:
- dane osobowe właściciela nieruchomości i najemcy (należy wpisać m.in. nr dowodu tożsamości obydwu stron);
- adres nieruchomości, która będzie wynajmowana;
- szczegółowe warunki umowy, w tym m.in. czas trwania umowy, warunki wypowiedzenia umowy, terminy płatności za wynajem (w tym sposób płatności, który może przewidywać przelew bankowy lub wręczenie pieniędzy do ręki).
Warto dokładnie przemyśleć wszystkie kwestie związane z wynajmem, ponieważ to, co nie zostanie wspomniane, regulowane będzie przez obowiązujące przepisy prawa. Stanowi o tym Ustawa o ochronie praw lokatorów oraz Ustawa o ochronie praw mieszkaniowych. Pod uwagę może być brany także kodeks cywilny, jak również Ustawa o mieszkaniowym zasobie gminy, na jakie może powoływać się najemca i wynajmujący. Jeżeli wynajem przewidziany jest na długi okres, można również omówić kwestie, które będą obejmować ulepszenie lokalu mieszkalnego.
O czym nie można zapomnieć przy podpisywaniu umowy najmu?
W umowie należy na pewno wspomnieć, że najmujący nie ma prawa podnajmować lokalu mieszkalnego innym osobom. Wyjątkiem są sytuacje, gdy główny właściciel wyrazi na to zgodę. Nie ma także możliwości oddawanie nieruchomości w bezpłatne użytkowanie. Najmujący musi płacić wynajmującemu umówiony czynsz w przewidzianym terminie. W umowie warto wspomnieć o ewentualnych karach za opóźnienie. Przy czym wynajmujący musi pamiętać, że nie ma możliwości podnoszenia czynszu z dnia na dzień. Jeżeli wysokość czynszu będzie miała ulec zmianie, należy poinformować o tym z przynajmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem w formie pisemnej. Nie można tego przekazywać tylko ustnie, ponieważ najmujący może wyprzeć się tego, że cokolwiek zostało mu przekazane.
Najem okazjonalny
Z reguły bywa tak, że umowa najmu nie musi być podpisana u notariusza. Można jedynie poprosić adwokata o to, aby sprawdził cały dokument, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa. Jeżeli ma się do czynienia z najmem okazjonalnym, umowa musi zostać podpisana w obecności notariusza, ponieważ ma się do czynienia z aktem notarialnym.
Bez odpowiednio sporządzonej umowy, nie ma możliwości wynajmu mieszkania. Tym bardziej że opisane są tam obowiązki wynajmującego i najemcy w trakcie trwania umowy. Jest to bardzo ważne dla osób, które w przyszłości chciałyby dochodzić swoich praw przed obliczem sądu.