Reklama

Ujawniona grupa nielegalnych migrantów przy granicy polsko-litewskiej

Wczoraj (21.09.2023 r.) patrol z Placówki SG w Gołdapi ujawnił w lesie grupę nielegalnych migrantów. 11 obywateli Afganistanu i 2 Tadżykistanu przekroczyło granicę z Litwy do Polski pieszo. Cudzoziemcy zostali przekazani funkcjonariuszom z Placówki SG w Rutce-Tartak. Jak się okazało w trakcie wykonywanych czynności dwóch Tadżyków to tzw. przewodnicy. Zorganizowali 11 obywatelom Afganistanu nielegalne przekroczenie granicy z Białorusi na Łotwę i odpowiedzialni byli za dostarczenie tych osób aż do Niemiec. Ich kierowcą był zatrzymany również chwilę później obywatel Łowy. Mężczyzna kierujący autem wysadził grupę migrantów z przewodnikami na terenie Litwy przy granicy z Polską, by przeszli oni przez granicę lasem. Wszystko po to, by uniknąć kontroli drogowych prowadzonych przez służby przy granicy polsko-litewskiej w związku z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. Łotysz miał na nich czekać w umówionym miejscu w gminie Wiżajny już po stronie polskiej. Oczywiście nie zdążył odebrać grupy. 58-letni kierowca busa został zatrzymany przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Rutce-Tartak.


W ramach readmisji 11 nielegalnych migrantów wróciło na Litwę, a potem prawdopodobnie trafią na Łotwę. Natomiast Łotysz i Tadżykowie dziś usłyszeli zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy wbrew obowiązującym przepisom. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.


Mimo, iż granica polsko – litewska jest wewnętrzną granicą Unii Europejskiej to tam także prowadzone są kontrole związane z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. Wiedząc, że kraje bałtyckie graniczące z Białorusią narażone są także na organizowanie nielegalnej migracji przez służby bałoruskie, podejmowany jest szereg działań związanych z zabezpieczeniem granicy polsko-litewskiej przed nielegalnym wjazdem na teren naszego kraju. Od kilku miesięcy w działaniach na terenie powiatu suwalskiego funkcjonariuszy z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wspierają funkcjonariusze z Warmińsko Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Dodatkowe kontrole są prowadzone także przez służby współdziałające tj. Policja, KAS i ITD.


Podlaski Oddział Straży Granicznej odpowiedzilany jest na ochronę całej długości granicy z Litwą czyli 104 km.

  • Ujawnieni cudzoziemcy przy granicy polsko-litewskiej
    Ujawnieni cudzoziemcy przy granicy polsko-litewskiej
Podlaska Straż Graniczna

Reklama