Reklama

Uderzenia gorąca – przyczyny. Jak sobie z nimi radzić?

Uderzenia gorąca najczęściej są kojarzone z dolegliwością występującą u pań w okresie klimakterium. Jednak pojawiają się również w wielu innych okolicznościach, w tym w okresie ciąży i połogu, a także jako skutek stresu, nerwicy czy chorób układu krążenia. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny uderzeń gorąca i jak radzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością.

Uderzenia gorąca w menopauzie

Jedną z podstawowych przyczyn uderzeń gorąca jest klimakterium. Zazwyczaj to źródło problemów nie jest trudne do rozpoznania. Najczęściej menopauza występuje u kobiet w wieku od 45 do 55 lat. Możliwe jest jej wcześniejsze wystąpienie, jednak zazwyczaj jest to wynikiem choroby, np. związanej z zaburzeniami funkcjonowania układu immunologicznego, a czasem także cukrzycy. Klimakterium objawia się nie tylko uderzeniami gorąca, lecz także charakterystycznym, stopniowym zanikiem miesiączki, nadpotliwością i miejscowym zaczerwienieniem skóry, spadkiem libido, kłopotami ze snem, nadmierną drażliwością, suchością pochwy, czasem drżeniem ciała, nudnościami czy osłabieniem kości. Wszystko ze względu na nagłe zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie kobiety, w tym przede wszystkim spadek ilości progesteronu. Na szczęście klimakterium jest stanem przejściowym, a większość dolegliwości przechodzi samoistnie z biegiem czasu. Warto przy tym pamiętać, że również panowie przechodzą okres przekwitania, zwany u nich andropauzą. Ona także należy do przyczyn uderzeń gorąca.

Uderzenia gorąca w ciąży i okresie połogu

Do częstych przyczyn uderzeń gorąca należy również ciąża i okres po porodzie. Tak samo, jak w przypadku dolegliwości wywołanych klimakterium, są one spowodowane zmianami hormonalnymi. Mogą wystąpić na każdym etapie ciąży. Uderzenia gorąca mają za zadanie między innymi termoregulację ciała przyszłej mamy, aby nie dopuścić do przegrzania płodu. Dodatkowo są skutkiem przyspieszonego metabolizmu w ciele kobiety. W okresie połogu natomiast najczęściej ma to związek z powrotem gospodarki hormonalnej do równowagi sprzed ciąży.

Warto jednak pamiętać, że choć uderzenia gorąca w ciąży są normalnym zjawiskiem, zawsze należy zgłaszać je lekarzowi prowadzącemu. Niekiedy przyczyny uderzeń gorąca mogą być znacznie poważniejsze.

Pozostałe przyczyny uderzeń gorąca

Do głównych przyczyn uderzeń gorąca należą zmiany hormonalne, które są związane nie tylko z przekwitaniem czy ciążą. Zaburzenia tego typu wystąpić mogą również w okresie pokwitania. Problemy z gospodarką hormonalną mogą mieć też poważniejsze źródła, jak zaburzenia pracy tarczycy. Dlatego w przypadku, gdy żadna z naturalnych przyczyn uderzeń gorąca nie pasuje do pacjenta, specjaliści najczęściej zlecają badania poziomu hormonów tarczycowych.

Jedną z częstych przyczyn uderzeń gorąca są choroby układu krążenia, np. miażdżyca lub nadciśnienie tętnicze. Objaw ten może zwiastować również poważne problemy z sercem. Jego zlekceważenie może nawet skutkować zawałem mięśnia sercowego. Do innych chorób, mogących być przyczynami uderzeń gorąca, należą gruźlica oraz niektóre typy nowotworów.

Niekiedy problem może być spowodowany nadwagą, niewłaściwą dietą czy używkami. Szczególny wpływ na to ma kofeina, cukier, alkohol i zbyt ostre potrawy. Charakterystyczne są wtedy uderzenia gorąca po jedzeniu.

Do przyczyn uderzeń gorąca zalicza się również czynniki psychologiczne. Niekiedy jest to po prostu skutek nadmiernego stresu. Czasami jednak uderzenia gorąca są objawem nerwicy. Do pozostałych symptomów należą między innymi problemy z oddychaniem, kołatanie serca, zawroty i bóle głowy czy ból żołądka.

Jak sobie radzić z uderzeniami gorąca?

W przypadku chorób, nadwagi czy nadmiaru stresu, w walce z uderzeniami gorąca najważniejsze będzie leczenie przyczynowe. Jeśli jednak źródło problemu tkwi w naturalnych zmianach hormonalnych, problem można zwalczać jedynie objawowo, do momentu, w którym nie minie samoistnie. Z pewnością warto ograniczyć spożycie produktów, które są przyczyną uderzeń gorąca, jak te zawierające kofeinę, cukier czy ostre przyprawy. Warto również ograniczyć lub całkowicie odstawić alkohol. Pomocne może być też unikanie dusznych pomieszczeń oraz noszenie odzieży z przewiewnych, najlepiej naturalnych tkanin, np. bawełny.

Jeżeli przyczyną uderzeń gorąca jest menopauza, zaleca się również wykorzystanie fitoestrogenów, zarówno tych naturalnych, jak i środków farmakologicznych. Fitoestrogeny naturalnie występują w ziołach, takich jak pluskwica groniasta, morwa, zielona herbata czy koniczyna czerwona. Można kupić je również w formie wygodnych tabletek czy kapsułek. Ich źródłem mogą być także inne produkty spożywcze, np. soja, kapusta, wiśnie, brokuły, czosnek, kalafior czy siemię lniane. Możliwa jest również hormonalna terapia zastępcza, jednak niesie ze sobą wiele skutków ubocznych, dlatego lepiej dokładnie przemyśleć jej wdrożenie.

Przyczyny uderzeń gorąca mogą być różne. Dlatego w przypadku ich wystąpienia najlepiej skonsultować się z lekarzem, który wskaże źródło problemu i zaleci dalsze postępowanie.

Reklama