Reklama

Uczczono bohaterów walk o Monte Cassino

Mija 79 lat od zwycięstwa w bitwie o Monte Cassino – jednej z najbardziej zaciętych i krwawych bitew stoczonych podczas II wojny światowej. W czwartek, 18 maja, złożono wieńce przed pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, by uczcić pamięć tych wydarzeń. Samorząd województwa reprezentowali: członek zarządu Wiesława Burnos oraz Bogusław Dębski, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego.


Marszałek Artur Kosicki wystosował do organizatorów wydarzenia list, w którym zaznaczył, jak szczególne znaczenie ma wiktoria odniesiona w maju 1944 roku pod Monte  Cassino: „To tam, na włoskiej ziemi, żołnierze 2. Korpusu generała Władysława Andersa wykazali swoje niezwykłe: męstwo i waleczność. Po zaciętym boju zdobyli silnie umocnione niemieckie fortyfikacje, które wcześniej bezskutecznie szturmowały inne alianckie wojska” – pisał w liście.

Ponad 900 poległych

Walki podczas bitwy były niezwykle krwawe. W ich czasie zginęło 923 polskich żołnierzy, blisko 3 tys. zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

– Składamy dzisiaj cześć wszystkim naszym bohaterom, tym co zginęli i tym, co przetrwali. Skłaniamy głowę przed nimi – mówiła podczas uroczystości Wiesława Burnos.

O zasługach Wojska Polskiego przypomniał ppłk Bogdan Topór, prezes Zarządu Oddziału Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

– Zwycięstwo pod Monte Cassino nie było zasługą jednego człowieka. Nie było zasługą jednego oddziału. Było to możliwe dzięki zbiorowemu wysiłkowi wszystkich żołnierzy 2. Korpusu. Było zwycięstwem każdego z nich. Strzelca, łącznościowca, artylerzysty, pancerniaka, sanitariusza. Na długie lata komunistycznych rządów w Polsce stało się symbolem niezłomności walki o wolność. Cześć i chwała bohaterom – mówił podpułkownik.

Uroczystość była okazją do przyznania odznaczeń zasłużonym. Dwa z nich, m.in. za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, otrzymał Bogusław Dębski.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama