Reklama

Twoje dane w sieci i ich ochrona

Coraz więcej obszarów życia przenosi się do świata wirtualnego. Zakupy online, załatwianie spraw urzędowych, zarządzanie swoimi finansami. Z jednej strony jest to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie, z drugiej należy zastanowić się nad danymi osobowymi, które wprowadzamy w celu wykonania różnych czynności. Czy jest jakiś skuteczny sposób na ich ochronę i poczucie bezpieczeństwa? Przyjrzyjmy się bliżej pozostawionym danym osobowym oraz sieci VPN. Ciekawi? Zaczynamy! 

Dane osobowe 

Internet to nie tylko ogromne źródło wiedzy i rozwoju, ale także miejsce przekazywania ogromnej ilości danych. Niestety, niektórzy tylko czyhają na ich zdobycie i wykorzystanie w nieetyczny sposób. 

Czym w ogóle są dane osobowe? To informację, które określają konkretną osobę, pozwalając na jej identyfikację. Nie wszystkie informacje są danymi osobowymi. Dane ogólne nie są zaliczane do tej kategorii. Stają się danymi osobowymi dopiero w połączeniu z innymi informacjami, które pozwalają na konkretną identyfikację. 

Dokonując zakupów online musimy podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz mail. Takie dane osobowe potrzebne są m.in.  do prawidłowego otrzymania przesyłki. 

Najbardziej chronionym powinien być numer PESEL. Zazwyczaj jednak musimy go udostępnić w celu rozliczenia podatkowego czy załatwienia innych spraw urzędowych. 

NIP również zaliczany jest do kategorii danych osobowych. Podobnie jak login, nick, czy numer IP komputera.

Należy również wspomnieć o danych osobowych wrażliwych. Zaliczane są do nich poglądy religijne oraz polityczne, stan zdrowia, pochodzenie etniczne i inne. Ich przetwarzanie jest możliwe jedynie wówczas, gdy pozwala na to prawo. 

Sieć VPN

Sieć VPN z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jakiś czas temu, mówiono o systemie w kategoriach nowinki technologicznej. Obecnie, sieć VPN jest powszechnie używana przez szerokie grono użytkowników. O sieci VPN mówią i piszą wszyscy, ze względu na bezcenną ochronę, którą gwarantuje swoim użytkownikom. 

VPN – Virtual Private Network. Wirtualna sieć prywatna stanowi jedną z najbardziej skutecznych metod ochrony danych osobowych. Jest przeciwieństwem sieci publicznej, do której dostęp ma każdy. Największą zaletą VPN jest ograniczony dostęp, mogą z niej korzystać jedynie użytkownicy z odpowiednimi uprawnieniami. Jej działanie oparte jest na tzw. „tunelowaniu”. Oznacza to, że ruch pomiędzy urządzeniami przechodzi przez tzw. tunel. Dane, które wysyłamy wykorzystując sieć VPN są od razu zabezpieczane przez przechwytywaniem w niepowołane ręce. Łącząc się z internetem za pośrednictwem sieci VPN, jesteśmy postrzegani jako serwer z którym się łączymy. W ukryciu pozostaje nasz numer IP, wyświetla się numer IP serwera. 

Aby zobrazować działanie sieci VPN, można ją przedstawić jako swojego rodzaju autostradę cyfrową. Przemieszczamy się w wiele miejsc, robiąc zakupy, czytając najnowsze wiadomości, grając w ulubione gry. W sieci publicznej każdemu, komu na tym zależy, może śledzić „drogę”, którą pokonałeś. Łatwo sprawdzić co lubisz robić, gdzie bywasz, czy w którym miejscu mieszkasz. Sieć VPN to swojego rodzaju „peleryna niewidka” rodem z Harrego Pottera. Szyfrowanie danych i fałszywy adres IP pozwalają na Twoją pełną anonimowość.

Sieć VPN chroni przed śledzeniem nas przez osoby trzecie, obserwowanie naszej aktywności i gromadzenie informacji o naszych działaniach. Sieć jest gwarancją zachowania anonimowości oraz prywatności. Ponadto, VPN pomaga obejść różnorodne blokady takie jak ograniczenia regionalne. Przykład? Ciekawy film w popularnym serwisie YouTube, na którym widnieje napis ” ten materiał nie jest dostępny w Twoim kraju.” Sieć VPN będzie również nieocenioną w podróży do krajów, gdzie rząd blokuje wolny dostęp do sieci, np. Chiny. Bardzo często wykorzystywana podczas pracy zdalnej w celu ochrony poufnych danych firmowych. 

Sieć VPN to rozwiązanie, dzięki któremu niebezpieczeństwa sieci publicznej odchodzą w zapomnienie, a my możemy czuć się po prostu bezpiecznie logując się do banku czy składając urzędowy wniosek.

Reklama