» Twój samochód może być idealnym miejscem odbioru paczki

Ford i Hermes UK opracowały rozwiązanie problemów związanych z dynamicznym rozwojem zakupów internetowych i pomogły w szukaniu przez firmy logistyczne bardziej efektywnych i bezpiecznych sposobów dostaw. ¹ Czemu nie dostarczyć paczki do samochodu, gdzie bezpieczna i sucha trafi w Twoje ręce w dogodnym dla Ciebie czasie?

 

 

 

Pilotażowy projekt Bezpieczna dostawa do pojazdu (Secure Delivery to Vehicle), uruchomiony w tym miesiącu w wybranych regionach Wielkiej Brytanii, umożliwi dostarczanie paczek bezpośrednio do pojazdów parkujących w pobliżu adresu kierowcy. ² System przyczynia się również do przyspieszenia doręczeń, ponieważ nie wymaga od kurierów pukania do drzwi, wchodzenia po schodach, czy szukania sąsiada, który odbierze przesyłkę, gdy adresata nie ma w domu.

 

Dostawa do pojazdu jest oferowana klientom korzystającym z aplikacji FordPass, co poszerza zakres usług pojazdów skomunikowanych, dostępnych już za pośrednictwem aplikacji.³ Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami, a gwarantuje spełnienie rygorów dystansu w czasie pandemii. ⁴ Ford i Hermes UK liczą na to, że w miarę rozwoju projektu pilotażowego uda się zwiększyć liczbę chętnych i rozszerzyć jego zakres, np. oferując zwroty przesyłek za pośrednictwem pojazdu i umożliwiając dostawy do samochodów parkujących pod innymi adresami, np. pracy klienta.  

 

Jak to funkcjonuje

Podczas zakupów u wybranych sprzedawców detalicznych, którzy biorą udział w programie pilotażowym, standardową opcją wysyłki będzie „dostawa do samochodu”, wraz z podaniem szczegółów dotyczących lokalizacji pojazdu. Jeśli klient sobie tego zażyczy, będzie mógł również otrzymać przesyłkę do domu.

 

Gdy doręczyciel znajduje się bliżej niż 300 metrów od miejsca przeznaczenia, w aplikacji Hermes wyświetlana jest dokładna lokalizacja pojazdu klienta. W promieniu 50 metrów kurier skanuje kod kreskowy na paczce klienta, aby stworzyć jednorazowy token, odblokowujący pojazd. Dzięki niemu może odryglować bagażnik i pozostawić tam bezpiecznie przesyłkę. ⁵

 

Aby zapewnić bezpieczeństwo samochodu i przesyłki, kurier powinien zaryglować pojazd przed przejściem do następnego punktu odbioru, jeśli jednak tego nie zrobi, zamki ryglują się automatycznie w ustalonym czasie.

 

Lokalizowanie pojazdu, zdalne otwieranie i ryglowanie zamków jest możliwe dzięki uprawnieniom nadanym przez adresata przesyłki za pośrednictwem aplikacji FordPass. ³ Jeśli samochód nie znajduje się w promieniu 300 metrów od wybranego adresu dostawy, przesyłka jest dostarczana pod adres domowy odbiorcy. Dotyczy to również paczek, które są zbyt duże, aby zmieścić się w pojeździe.

 

Sprawniejsze i bezpieczniejsze dostawy

Pilotażowy projekt Bezpieczna dostawa do pojazdu to tylko jeden z przykładów współpracy firm Ford i Hermes, służącej usprawnieniu dostaw. Obie firmy wprowadzają pilotażowo nowe, inteligentne oprogramowanie, które koordynuje pracę pieszych kurierów z tradycyjnymi dostawami samochodowymi. Powinno to poprawić terminowość dostaw paczek do miast i wpłynąć korzystnie na środowisko. Firmy uruchomiły również nowy program badań nad pojazdami autonomicznymi, prowadzony we współpracy z klientami. Projekt ma pomóc europejskim przedsiębiorcom poznać korzyści, które takie pojazdy mogą przynieść ich firmom.

 

Cytaty

„Wspólnie z firmą Hermes poszukujemy bezpieczniejszych i sprawniejszych sposobów dostarczania przesyłek, aby sprostać rosnącym wymaganiom, wynikającym z popularności zakupów w Internecie. Przekształcenie pojazdu w punkt dostawy jest niezwykle wygodne dla odbiorcy przesyłki. Zapewnia kontrolę nad jej odbiorem w wygodnym miejscu i czasie.”

 

Mark Harvey, dyrektor ds. łączności dla przedsiębiorstw w Ford of Europe

 

„Angażujemy się w poszukiwanie innowacyjnych metod dostaw, które zapewnią naszym odbiorcom finalnym jak największą wygodę, a rozpoczęcie projektu pilotażowego było dla nas bardzo ważne, ponieważ widzimy w nim ogromny potencjał. Nowa metoda dostarczania przesyłek wpisuje się w istniejące rozwiązania, takie jak dostawa do domu, pod inny adres, do biura lub do punktu Hermes ParcelShop lub Locker, stanowiąc jednocześnie uzupełnienie naszych bieżących działań, związanych z bezpiecznymi dostawami bezkontaktowymi, które wymusiła pandemia.”

 

Lynsey Aston, szefowa działu produktów, innowacji i wdrożeń w Hermes UK

Źródło: Mototarget.pl

Reklama