Reklama

Twój pupil ma kleszcza? Zobacz, co należy zrobić!

Kleszcze stanowią dla psów duże zagrożenie. Część z nich przenosi tzw. choroby odkleszczowe, m.in. boreliozę, babeszjozę, bartonellozę, dirofilariozę, erlichiozę, europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu. Sprawdź, jak trzeba postąpić, jeśli Twój pupil ma kleszcza.

Niebezpieczne kleszcze

Kleszcze to pasożyty zaliczane do pajęczaków. Żywią się krwią. Spotkać je można przede wszystkim w lasach i na łąkach. Występują też w przydomowym ogrodzie, w trawniku wokół bloku czy w parku. Kleszcze są aktywne od wiosny do jesieni. Kiedy nadchodzi zima, przechodzą w stan hibernacji. Aby ograniczyć ryzyko przenoszonych przez nie chorób, należy wyposażyć czworonoga w skuteczne środki przeciw kleszczom. Ich wybór najlepiej skonsultować z weterynarzem. Na kleszcze u psa skuteczne są krople do aplikowania na skórę, tabletki czy obroże. W sklepie zoologicznym bez trudu znajdziesz preparat najlepiej dopasowany do Twojego pupila.

Co trzeba zrobić, kiedy pies ma kleszcza?

Kleszcze ze skóry psa można z powodzeniem usuwać w warunkach domowych. W sklepie zoologicznym dostępny jest bogaty asortyment akcesoriów do wyciągania tych pasożytów. Do bardziej popularnych należą pęsety i lassa. Produkty te można też nabyć w aptece, gdyż są takie same dla ludzi i dla psów. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, poproś o pomoc weterynarza. Specjalista szybko i skutecznie pozbędzie się niechcianego gościa.

Na temat usuwania kleszczy krąży mnóstwo mitów. Jednym z nich jest nakładanie na pasożyta masła, oleju, maści i innych produktów. Pamiętaj, żeby nie smarować niczym wczepionych w skórę kleszczy. Takie działanie zwiększa ryzyko przeniesienia choroby odkleszczowej. Dobrze, jeśli podczas zabiegu masz kogoś do pomocy. Pies może być niespokojny i trzeba będzie go przytrzymać albo ma gęstą sierść i potrzeba, by ktoś ją odchylił i uwidocznił miejsce ukąszenia.

Kolejna sporna kwestia dotyczy samego usuwania pasożyta. Kleszcza nie wolno wyrywać. Powinno się go wykręcić delikatnie, a zarazem zdecydowanie. Można wykręcać w prawo lub w lewo. Kierunek nie ma znaczenia, ważne, aby nie zmieniać go w trakcie usuwania. Niewskazane są ruchy rotacyjne. Pasożyta powinno się chwycić jak najbliżej skóry. Najlepiej ciągnąć go w kierunku przeciwnym do aparatu gębowego.

Po pozbyciu się kleszcza trzeba zadbać o higienę – miejsce, gdzie się wbił, należy umyć wodą z mydłem, a następnie zdezynfekować wodą utlenioną. Podobnie trzeba uczynić z akcesoriami używanymi podczas zabiegu. Pamiętaj też o dokładnym umyciu rąk przed usunięciem i po usunięciu kleszcza. Koniecznie zweryfikuj, czy udało się wyjąć pasożyta w całości. Pozostały fragment wyciągnij przy użyciu jałowej igły. Jeśli się nie uda, to z reguły po kilku dniach dochodzi do naturalnego usunięcia pozostałości pajęczaka przez organizm. Na koniec nie zapomnij nagrodzić psa smakołykiem.

Obserwuj czworonoga

Przez kilka dni od pozbycia się kleszcza trzeba obserwować miejsce, gdzie się wbił. Niepokój powinny wzbudzić takie objawy, jak: obrzęk i zaczerwienienie, brak apetytu, biegunka, apatia, ospałość, niechęć do zabawy, podwyższona temperatura. Należy udać się wówczas do weterynarza, gdyż mimo że kleszcz został usunięty, to istnieje ryzyko, że do organizmu zwierzęcia wtargnęły chorobotwórcze drobnoustroje. Wymienione dolegliwości mogą wskazywać na choroby odkleszczowe.

Reklama