Reklama

Triathloniści na Dojlidach

Mistrzostwa Polski w triathlonie zakończone. W Białymstoku można było podziwiać zmagania zawodników w finale cyklu Elemental Tri Series. Kibice oglądali wyczyny zawodowców, amatorów oraz sportowców z niepełnosprawnościami.

W niedzielę (29 sierpnia) konkurowali sportowcy specjalizujący się w triathlonie.

– Kolejny raz w Białymstoku zawodnicy rywalizowali w dyscyplinach takich jak pływanie, biegi i jazda na rowerze. Nasze miasto to doskonałe miejsce na organizację tego typu rozgrywek. Cieszę się, że znów gościliśmy u nas świetnych sportowców – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy” odbył się finał prestiżowego cyklu Elemental Tri Series. Zawodnicy zaczynali od pływania w zalewie dojlidzkim. Wychodząc z wody przesiadali się na rowery, którymi przemierzali ulice Białegostoku. Zawody kończyli na terenie plaży.

Kilkaset osób rywalizowało w mistrzostwach Polski w triathlonie i w paratriathlonie, Pucharze Polski Elity i Młodzieżowców, w Turnieju Nadziei Olimpijskich. Nie zapomniano też o najmłodszych. Dzieciom  przygotowano specjalne trasy pływackie i biegowe. Na najdłuższym dystansie olimpijskim, po etapie pływania, zawodnicy musieli zmagać się z trudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Na szczęście aura nie zniechęciła kibiców, którzy gorąco dopingowali triathlonistów.

Pierwszy wystartował Turniej Nadziei Olimpijskich. Podstawowym celem tych zawodów jest współzawodnictwo młodzieży z Węgier, Czech i Polski oraz wyłonienie najlepszych i najbardziej perspektywicznych triathlonistów, którzy rokują największe nadzieje na start w Igrzyskach Olimpijskich. Te zawody zdominowali Węgrzy zajmując pierwsze miejsca we wszystkich trzech kategoriach – młodzików, juniorów młodszych i juniorów. Turniej Nadziei Olimpijskich w Białymstoku odbył się po raz czwarty.

Ważnym elementem cyklu Elemental Tri Series były Mistrzostwa Polski w paratriathlonie. Dla zawodników z niepełnosprawnościami była to jedna z niewielu okazji w tym roku do wystartowania i rywalizowania w poważnych zawodach. Zwyciężył w nich Adam Śliż z KRS Triathlon Dąbrowa Górnicza. Wśród kobiet najlepsza była Monika Belczewska z UKS Dwójka Morena Gdańsk. Na drugim miejscu uplasował się Marcin Makar. Na trzecim – Maciej Jaraszek. W sztafetach paratriathlonowych zwyciężyli Zbigniew Maciejewski, Sławomir Kąkol i Karol Janicki.

W ramach Elemental Tri Series na dystansie sprinterskim (750 m pływania, 20 km jazdy rowerem, 5 km biegu) odbył się Puchar Polski dla Młodzieżowców (U23) i w kategorii Open. Na tym dystansie mogli również rywalizować zawodnicy podzieleni na grupy wiekowe.

Wśród mężczyzn najlepszy był Przemysław Szymanowski, który osiągnął czas 58 min. 48 sek. Drugie miejsce wywalczył Adrian Wilk. Trzeci na mecie był Jakub Brzóska. Najlepszą kobietą na sprincie była Marta Łagownik (1 godz. 2 min. 47 sek). Kolejne miejsca zajęły panie Sundak:  drugie – Zuzanna, a trzecie – Magdalena.

Ostatnią odsłoną Elemental Tri Series był start na dystansie olimpijskim. To 1500 m pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu. Tu zwyciężył Sergiusz Sobczyk, który całą trasę pokonał w czasie 1 godz. 52 min. 29 sek. Tuż za nim był Mateusz Gajewski, a trzecie miejsce zajął Patryk Gąsior. Wśród kobiet triumfowała Izabela Janusz, która ukończyła zawody w czasie 2 godz. 12 min. 56 sek. Jako druga na mecie była Kina Lorek. Trzecie miejsce zajęła Iga Kowalczyk.

Start, meta, strefa zmian i biuro zawodów każdej z imprez zlokalizowane były na terenie ośrodka „Dojlidy”. Widowiskowe starty uczestników odbywały się na plaży.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Źródło: Urząd Miejski Białystok

Reklama