Reklama

„Treny” na podstawie dzieła Jana Kochanowskiego w Teatrze Dramatycznym

– „Hobbit” był wielkim, rozdmuchanym, efektownym widowiskiem, a „Treny” to wewnętrzny, kameralny spektakl na małej scenie. To przedstawienie bardzo aktorskie, oparte na słowie, i dość oszczędne w środkach wyrazu. Jest to bardzo odmienny teatr od tego, który wcześniej miałem okazję zaproponować widzom. I właśnie to przejście z dużej produkcji na małą, opartą na słowie było dla mnie największym wyzwaniem, a jednocześnie najprzyjemniejszą częścią pracy – mówi reżyser. 

Koncepcję scenografii i kostiumów przygotował Grzegorz Suski. Muzykę do „Trenów” stworzyli Julita Charytoniuk i Tomasz Jarnicki. Na Scenie Kameralnej Teatru Dramatycznego zagrają: Bernard Bania, Beata Chyczewska, Justyna Godlewska-Kruczkowska i Monika Zaborska. Muzykę „na żywo” będzie wykonywał Grzegorz Suski.

Bernard Bania przypomina, że proces przygotowywania przedstawienia trwał niezwykle długo – prawie dziewięć miesięcy. Zdaniem aktora, twórcom udało się stworzyć nie akademicki bryk, ale pełnoprawny spektakl pełny refleksji, zadumy i „katharsis”.

– Staraliśmy się, aby to przedstawienie nie mówiło tylko o utraconej miłości ojca do zmarłej córki, ale ogólnie o naszej utracie uczuć, porzuceniu, zostawieniu i o tym, jak człowiek, który traci bliską osobę musi sobie z tym poradzić. Jest to studium wyjścia z traumy. Spektakl dla wrażliwych widzów, którzy dzięki niemu będą mogli zagłębić się w magię teatru – mówi aktor.

Premiera „Trenów” odbędzie się w najbliższy piątek, 9 października, o godz. 19.00 na Scenie Kameralnej. Spektakl będzie można obejrzeć także: 10 i 11 października, o godz. 19.30, a następnie 17, 18, 31 października, 8 listopada oraz 19 i 20 grudnia. Wszystkie przedstawieni rozpoczną się o godz. 20.00. Bilety na spektakl w cenie: 45 zł – normalny, 35 zł – ulgowy, 25 zł – studencki oraz 25 zł – szkolny, dostępne są w kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na stronie: bilety.dramatyczny.pl.

źródło: Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku
oprac. Aneta Kursa

 

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama

Reklama