Reklama

”Transylwania” nagrodzona

  6 tys. złotych na początku marca dostanie Marta Cywińska – Dziekońska, białostocka pisarka i tłumaczka. Kapituła nagrody literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku spośród 5 zgłoszonych książek najwyżej oceniła wydaną w 2005 roku powieść ”Skrzydła nad Transylwanią”.

  Nagrodzona książka to surrealistyczna powieść, zdaniem krytyki obrazująca życie kobieco-męskich dusz. Przerzuca mosty do różnych wyobraźni, rzeczywistości, miejsc, kultur i ludzkich osobowości. Ożywa w niej przedwojenne Podlasie, Białystok, Rumunia. Budzą się korytarze czasu w Oradei i wspomnienia rautów w hotelu Ritz.

  Marta Cywińska – Dziekońska pisze i publikuje przede wszystkim w języku francuskim. Jej francuskojęzyczny zbiór poezji „Motus” otrzymał Prix Joseph Delmelle, przyznany przez Académie Pictave oraz Grand Prix de la Francophonie– przez Association des Artistes Peintres Poe`tes et Ecrivains Landais. Jest doktorem nauk humanistycznych, honorowym ambasadorem poetyckiego kwartalnika „Art et Poésie de Touraine”, przedstawicielką Union Culturelle du Berry-Bourbonnais-Auvergne i Lasu Tysiąca Poetów w Verdun (Francja).

  Nagroda Literacka im. Wiesława Kazaneckiego to najważniejsze tego typu wyróżnienie w Białymstoku. Po raz pierwszy przyznano ją w 1992 r. Nagroda ma pomagać w prezentacji i promowaniu dokonań lokalnych twórców.
Laureatem pierwszej edycji został Jan Leończuk, a w ubiegłym roku nagrodę otrzymał Włodzimierz Pawluczuk. Do 2 lutego białostocka księgarnia ”Akcent” sprzedała 11 egzemplarzy powieści. Księgarka Katarzyna Lubecka z ”Akcentu” uważa, że marcowa uroczystość może zwiększyć zainteresowanie Cywińską i jej publikacjami. Na razie księgarnia dysponuje 2 egzemplarzami książki, za którą autorka otrzyma na początku marca 6 tys. zł w trakcie III edycji organizowanego w Białymstoku festiwalu ”Muzyka i Słowo”. https://www.bstok.pl/up/news/597_1.jpg