» Testy wytrzymałościowe rajdowego Mitsubishi L200 przed Asia Cross Country Rally 2022

Testy wytrzymałościowe rajdowego Mitsubishi L200 przed Asia Cross Country Rally 2022

  Dodano: 2022-07-19

Wyświetlono: 27 razy

Firma Mitsubishi Motors Corporation (dalej Mitsubishi Motors) ogłosiła, że zespół Mitsubishi Ralliart, który przy wsparciu technicznym Mitsubishi Motors weźmie udział w rajdzie Asia Cross Country Rally (AXCR) 2022, przeprowadził 27 i 28 czerwca testy wytrzymałościowe samochodu rajdowego L200/Triton na trasie terenowej w Tajlandii, potwierdzając, że przygotowania do rajdu przebiegają bez zakłóceń.

Testy wytrzymałościowe poddawały samochód dużym obciążeniom, porównywalnym z tymi, które spodziewane są w trakcie rajdu i skupiały się głównie na niezawodności i trwałości podwozia oraz silnika. Aby sprawdzić możliwości samochodu w środowisku zbliżonym do oczekiwanego w trakcie rajdu, wykorzystano 10-kilometrową trasę łączącą odcinek pokonywany z dużą prędkością, wyboistą drogę szutrową i wąską, krętą ścieżkę leśną.

 

„L200 ma solidną ramę podwozia i doskonałe właściwości jezdne, postanowiliśmy więc zredukować na potrzeby rajdowe masę pojazdu do minimum, jednocześnie wykorzystując w pełni jego oryginalną wytrzymałość” – powiedział Hiroshi Masuoka, dyrektor zespołu Team Mitsubishi Ralliart. „Samochód rajdowy, który pokonał ponad 800 kilometrów w ciągu dwóch dni, zgodnie z naszymi oczekiwaniami zaprezentował świetne osiągi w trakcie trudnych testów wytrzymałościowych, dzięki czemu jesteśmy pewni, że nasze przygotowania są na dobrej drodze.”

 

 

ASIA CROSS COUNTRY RALLY, czyli AXCR to wyczerpujący, całotygodniowy rajd terenowy rozgrywany na trasie 2000 kilometrów, prowadzącej przez wyjątkowe tereny Azji Południowo-Wschodniej. Rajd rozgrywany w sierpniu każdego roku był odwoływany w latach 2020 i 2021 z powodu pandemii COVID-19. W tym roku rajd przesunięto go na 21-26 listopada, a trasa będzie liczyła około 1700 kilometrów. Start zaplanowano w Buriram w północno-wschodniej Tajlandii, dalsze odcinki prowadzą przez Kambodżę, a meta znajduje się w pobliżu słynnej stolicy świątyń – Angkor Wat.

 

 

Charakterystyka samochodu rajdowego L200

Przystosowane do rajdów Mitsubishi L200 zostało zaliczone przez FIA do grupy T1 (prototypowy pojazd terenowy). Jako model bazowy wykorzystano wersję z podwójną kabiną w specyfikacji na rynek Tajlandii, “odchudzono” maskę silnika, przednie i tylne drzwi, wnętrze i wiele innych elementów, natomiast kabinę wzmocniono klatką bezpieczeństwa, a podwozie otrzymało solidne osłony. Zawieszenie opracowane dla samochodu rajdowego zapewnia doskonałe właściwości jezdne, a przedni i tylny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (LSD), opony terenowe o dużej średnicy oraz obręcze kół z lekkich stopów zdecydowanie poprawiają prowadzenie na nierównych nawierzchniach. Tuning turbodoładowanego silnika z zapłonem samoczynnym o pojemności skokowej 2,4 litra skoncentrowano na zmniejszeniu strat tarcia i ograniczeniu masy oraz na poprawie reakcji w zakresie średnich prędkości obrotowych, które są często wykorzystywane na trasach rajdów terenowych. Niektóre etapy AXCR obejmują przeprawy przez rzeki, co wymagało modyfikacji ułatwiających brodzenie, jak bardziej wytrzymałe uszczelnienia i rura pobierająca powietrze do silnika znad dachu samochodu (snorkel).

 

O rajdzie

27. edycja AXCR 2022 rozpocznie się 21 listopada uroczystym startem zorganizowanym w Buriram, w północno-wschodniej części Tajlandii w pobliżu granicy z Kambodżą. Rywalizacja rozpocznie się 22 listopada. Pierwsza połowa rajdu rozgrywana jest wokół Buriram. 25 listopada trasa rajdu prowadzi przez granicę z Kambodżą, a 26 listopada rajd kończy się w Siem Reap, kilka kilometrów od Angkor Wat – tak zwanej stolicy świątyń. Tegoroczna trasa licząca około 1700 kilometrów, ma być równie wyczerpująca jak poprzednio, z szerokim zakresem terenowych wyzwań jak góry, dżungla, błotniste drogi, przeprawy przez rzeki, wydmy i odcinki, które będą wymagały od pojazdów szybkości i wytrzymałości na doskonałym poziomie. Umiejętności kierowców i zespołów zostaną wystawione na próbę przez trudne warunki terenowe i nieprzewidywalne zmiany pogody, jakie stwarza dzika natura tej trasy.

 

Specyfikacja techniczna rajdowego Mitsubishi L200

 

Długość całkowita

5300 mm

Szerokość całkowita

1815 mm

Rozstaw osi

3000 mm

Rozstaw kół (przód/tył)

1520 mm / 1515 mm

Silnik spalinowy

4-cylindrowy MIVEC turbo diesel, typ 4N15

Wtrysk paliwa

Wtrysk wysokociśnieniowy common-rail

Pojemność skokowa

2442 cm3

Moc (maksymalna)

133 kW

Moment obrotowy (maksymalny)

430 Nm

Przekładnia

6-biegowa skrzynia manualna

Napęd na 4 koła

Super Select 4WD-II

Mechanizm różnicowy

Z przodu i z tyłu mechanizmy różnicowe firmy CUSCO z ograniczonym poślizgiem (LSD)

Zawieszenie przednie

Niezależne zawieszenie z podwójnymi wahaczami i sprężynami śrubowymi

Tylne zawieszenie

Sztywne resory piórowe

Amortyzatory

Z przodu i z tyłu regulowane amortyzatory firmy CUSCO

Układ kierowniczy

Przekładnia zębatkowa ze wspomaganiem

Hamulce

Z przodu i z tyłu wentylowane tarcze hamulcowe firmy ENDLESS

Koła

Obręcze z lekkiego stopu (17” x 8J) firmy WORK

Opony

Yokohama GEOLANDAR M/T G003 (265/70R17)

Informacje dodatkowe

Maska silnika z włókna węglowego

Panele drzwi przednich i tylnych z włókna węglowego

 

Firmy partnerskie

Team Mitsubishi Ralliart uczestniczy w AXCR 2022 przy wsparciu następujących ośmiu firm partnerskich (w kolejności alfabetycznej).

 

Firma

Rodzaj wsparcia

CARROSSER Co., Ltd.

Dostarczenie przedniego i tylnego zawieszenia CUSCO oraz przedniego i tylnego mechanizmu różnicowego LSD

 

ENDLESS PROJECT Co., Ltd.

Dostarczanie zacisków, tarcz i klocków hamulcowych ENDLESS

ENEOS Corporation

Dostarczanie oleju napędowego, oleju silnikowego i innych olejów

 

Fortec Motorsport Ltd

Dostarczanie płynu chłodzącego w specyfikacji wyścigowej

HANKYU HANSHIN EXPRESS Co., Ltd.

Wsparcie transportu części potrzebnych w trakcie rajdu do Tajlandii

 

HKS Co., Ltd.

Wsparcie dla prac nad silnikiem specyfikacji rajdowej

 

The Yokohama Rubber Co., Ltd.

Dostarczenie opon błotno-terenowych przeznaczonych do pickupów GEOLANDAR M/T G003

 

Work Co., Ltd.

Dostarczenie obręczy kół w specyfikacji rajdowej

Źródło: Mitsubishi, Mototarget
 Pisaliśmy również
» SUKCESY SPRZEDAŻOWE MITSUBISHI ECLIPSE CROSS PHEV I L200
» NOWA GENERACJA MITSUBISHI ASX – PEŁNA GAMA SILNIKÓW SPALINOWYCH I ZELEKTRYFIKOWANYCH
 Inne artykuły

» MAJA EXPLORER – NOWY PROJEKT FORDA I MAI WŁOSZCZOWSKIEJ 2022-06-29
  MAJA EXPLORER Ford Polska nawiązuje współpracę z Mają Włoszczowską. W ramach partnerstwa Maja Włoszczowska zasiądzie za kierownicą Forda Explorera, który będzie wspierał olimpijkę w jej sportowych i zawodowych aktywnościach oraz realizacji rowerowego projektu „Maja Ex… więcej »

» #TogetherWeChange: Audi na GREENTECH FESTIVAL 2022 2022-06-22
  GREENTECH FESTIVAL 2022 #TogetherWeChange – Pod tym hasłem startuje GREENTECH FESTIVAL 2022. Największy w Europie festiwal ekologicznych innowacji, inspiracji i pomysłów odbywa się w dniach 22-24 czerwca 2022 r. na terenie dawnego lotniska Tegel w Berlinie. Audi po raz kolejny … więcej »

» Więcej salonów marki CUPRA w Polsce 2022-06-21
  Cupra salon W ramach procesu ujednolicania sieci dealerskiej marek SEAT i CUPRA, w czerwcu działalność rozpocznie 7 nowych punktów CUPRY, a co za tym idzie, w każdym salonie SEAT-a, będzie można zamówić samochód marki CUPRA. Docelowo dedykowane młodszej marce showroomy z… więcej »

» SUKCESY SPRZEDAŻOWE MITSUBISHI ECLIPSE CROSS PHEV I L200 2022-06-20
  Mitsubishi L200 Stark Najnowsze raporty Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego PZPM dotyczące liczby zarejestrowanych w Polsce nowych samochodów pokazują, że hybrydowy model Mitsubishi Eclipse Cross PHEV oraz pickup L200 cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich kl… więcej »

» ZRÓWNOWAŻONY ŁAŃCUCH DOSTAW FORDA 2022-06-20
  Ford S-Max Hybrid Ford, jako lider branży motoryzacyjnej stale dąży do zmniejszania wpływu swojej działalności na środowisko. Producent skupia się m.in. na pozyskiwaniu surowców powstających wyłącznie w odpowiedzialny sposób. Firma znacznie przyczynia się w ten sposób nie tylko… więcej »

Źródło: Mototarget.pl

Reklama