Reklama

„Teraz Wtedy. Przedwojenna fotografia Augustowa w bliższej odsłonie” w Książnicy Podlaskiej

Autorem wystawy i projektu jest Wojciech Kaszlej, augustowski fotograf, zafascynowany twórczością przedwojennego augustowskiego fotografa Judela Rotsztejna. Dzięki współpracy z Muzeum Ziemi Augustowskiej zrekonstruował archiwalne zdjęcia Rotsztejna, poddał je też profesjonalnej koloryzacji. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 20 stycznia o godz. 19. w Galerii Parter (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14A).


Judel Rotsztejn (ur. 1892, zm. 1942) to polski fotograf żydowskiego pochodzenia, działający w Augustowie w dwudziestoleciu międzywojennym. Jego atelier mieściło się pierwotnie w tzw. „Domu Turka”, późniejszej katowni NKWD i UB, następnie przeniósł on zakład fotograficzny do kamienicy przy Rynku Zygmunta Augusta, gdzie także zamieszkał. Współpracował z wieloma tytułami prasowymi w Polsce, m.in. z koncernem prasowym „Ilustrowany Kuryer Codzienny” (IKC), był oficjalnym fotografem augustowskiego ratusza i starostwa. Wykonywał zdjęcia dla ludności, był fotografem portretowym, okolicznościowym. Najczęstszym tematem zdjęć Rotsztejna były pejzaże Augustowa i okolic (m.in. jeziora Białe, Necko, Sajno, Kanał Augustowski). Podczas hitlerowskiej okupacji został zamknięty w augustowskim getcie. Prawdopodobnie po jego likwidacji 2 listopada 1942 roku, został razem ze swoimi współbraćmi wywieziony do obozu zagłady w Treblince i tam zginął.

Dodatkowo zaprezentowane zostaną współczesne wersje fotografii tych samych miejsc, które niemal 100 lat wcześniej wykonał Judel Rotsztejn. Zestawienie historycznych zdjęć poddanych koloryzacji i rekonstrukcji ze współczesnymi fotografiami przeniesie widza w świat przedwojennego Augustowa, przybliżając w atrakcyjny dla odbiorcy sposób, historię tego miasta.

Wernisaż w Białymstoku połączony będzie z uroczystą inauguracją działalności Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Podlaski. Projekt został dofinansowany z Fundacji Orlen.

Wernisaż: 20 stycznia 2023 r. (piątek), godz. 19:00

Galeria Parter (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14A)

Wystawę można oglądać w dniach 20-26 stycznia 2023 r. w godzinach pracy Książnicy Podlaskiej.

Wstęp wolny. 

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego
oprac.: Aneta Kursa

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama