Telefony Apple – który model Apple iPhone wybrać?

Jeszcze kilka lat temu zakup telefonu był stosunkowo prosty, ponieważ nie mieliśmy do wyboru kilkudziesięciu różnych modeli od każdego producenta. Obecnie dużo firm wypuszcza na rynek nowy model co dwa tygodnie i ogłasza z tej okazji wielką premierę. Jednak kiedy zaczniemy analizować i porównywać wersję sprzed dwóch tygodni z tą najnowszą – różnic brak. I jak się w tym wszystkim połapać? Nawet osoby tworzące rankingi nie nadążają za tymi modelami, a co dopiero przeciętny użytkownik, który chciałby po prostu kupić dobry telefon. Jest jednak pewna firma, która ma uporządkowany system nazywania kolejnych modeli i z pewnością się z nią spotkałeś jeśli przeglądałeś recenzje, rankingi czy testy. Mowa oczywiście o Apple. Mimo że oznaczenia ich telefonów są dosyć jasne, to na rynku mamy dostępnych kilkanaście modeli – iPhone X, iPhone XS Max, iPhone 12 Pro, iPhone 14 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro Max, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13, iPhone SE i jeszcze kilkanaście innych. Dlatego dzisiaj zastanowimy się – który model iPhone wybrać oraz dlaczego warto kupować telefony Apple. Zaczynamy!

Dlaczego warto kupić Apple iPhone? 5 powodów

System operacyjny

To podstawowa różnica między telefonami od Apple a smartfonami innych producentów. Na iPhone’ach mamy system iOS – autorski system Apple, rozwijany od premiery pierwszego iPhone, a więc od 2008 roku. W praktyce oznacza to tyle, że smartfony Apple są znacznie przyjaźniejsze dla użytkownika względem telefonów opartych na Androidzie. Nastawienie na odbiorcę to najważniejsza zaleta systemu iOS. Jeśli kiedykolwiek miałeś problemy ze zrobieniem czegokolwiek na smartfonie z Androidem – na iPhone zrobisz to z łatwością. Wynika to z tego, że w systemie iOS sporo rzeczy wykonujemy za pomocą gestów. Przykładowo operacja kopiuj–wklej wygląda na iPhone w następujący sposób: zaznaczamy treść do skopiowania, zsuwamy do siebie trzy palce, przechodzimy do miejsca wklejania, rozsuwamy trzy palce. Gotowe. Może brzmi nieco skomplikowanie, lecz w praktyce jest to bardzo łatwe i satysfakcjonujące. Dlatego musimy Cię ostrzec – kiedy nauczysz się gestów, co jest proste, łatwe i przyjemne – ciężko będzie Ci się z powrotem przestawić na Androida. System operacyjny sprawia, że telefony Apple są „uzależniające”, w pozytywny sposób.

Wydajność

Procesor w iPhone – czy to A14 Bionic, czy A15 Bionic, czy nieco starszy – zawsze jest na szczytach rankingów wydajności wśród smartfonów z danej półki cenowej. Kilkanaście otwartych aplikacji nie robi na tych procesorach żadnego wrażenia. Pewnie rzadko otwierasz kilkanaście aplikacji jednocześnie, dlatego zwrócimy uwagę na główną korzyść idącą za tą niesamowitą wydajnością. Brak konieczności rokrocznej wymiany telefonu. Bo kiedy najczęściej wymieniamy telefony? Wtedy, kiedy mamy już dość użytkowania obecnego – bo się zawiesza, ścina itd. W przypadku telefonów Apple coś takiego nie ma miejsca. Ten smartfon po 2 czy 3 latach użytkowania działa praktycznie tak, jak po wyjęciu z pudełka.

Jakość wykonania

W najnowszych modelach Pro obudowy są wykonane ze stali nierdzewnej. Pozostałe modele Apple wykonuje z wytrzymałego szkła bądź z lotniczego aluminium. W każdym wypadku – ogólna jakość wykonania i spasowania poszczególnych elementów stoi na najwyższym poziomie.

Wyświetlacz

W najnowszych iPhone’ach Apple umieszcza wyświetlacz Super Retina oraz Super Retina XDR wyposażone w fajną opcję, jaką jest funkcja always on display. Są to panele oparte na technologii OLED. W wersjach Pro oraz Pro Max Apple stosuje większy wyświetlacz. W nieco starszych telefonach np. iPhone 11 mamy do czynienia z wyświetlaczem wykonanym w technologii IPS. Kwestia wyświetlaczy wygląda jak wcześniej wspomniana kwestia wydajności – Apple króluje w rankingach w danych półkach cenowych.

Aparat przedni

Obecnie możliwość nagrywania filmów czy lampa błyskowa w telefonie nie robi na nikim wrażenia. Wrażenia natomiast robią świetne zdjęcia. Sporo osób codziennie wykonuje zdjęcia telefonem. Stało się to naszą rutyną. Dlatego jeśli oczekujemy wysokiej jakości zdjęć – musimy wyposażyć się w telefon ze świetnym aparatem. Takim właśnie telefonem jest iPhone. Aparaty w telefonach Apple są jak wspomniane już wyświetlacze i wydajność – bezkonkurencyjne w swojej półce cenowej. Zaawansowany system aparatów wyposażony w ultraszerokokątny aparat przedni z autofokusem, style fotograficzne, teleobiektyw, tryb filmowy, przedni aparat, który świetnie radzi sobie w trybie nocnym i wiele innych bajerów sprawia, że możemy wykorzystywać iPhone jako bardzo kompaktowy aparat fotograficzny.

iPhone XS, iPhone XR, iPhone 11, 12, 13, 14 – na który model się zdecydować?

Znasz już najważniejsze zalety smartfona od Apple. Pozostaje pytanie – który wybrać? Jaki procesor – A15 Bionic, A14 Bionic czy może A13 Bionic? Ile pamięci – 128 GB, 256 GB czy jeszcze więcej? Przekątna ekranu. Bateria. Masa rzeczy do uwzględnienia. Lecz sposób doboru modelu iPhone możemy zamknąć w dwóch prostych krokach. Na starcie ustal budżet. Następnie określ – ile pamięci będzie Ci potrzebne? Ile pamięci używasz na obecnym telefonie? Kiedy odpowiesz na te dwa pytania – rozpocznij poszukiwania modelu. Na szczególną uwagę zasługuje model iPhone 13, który możesz obejrzeć tutaj.

Taki prosty system wyboru telefonu składający się z dwóch kroków świetnie się sprawdza w przypadku telefonów Apple, ponieważ parametry, takie jak ekran, bateria, wyświetlacz, procesor, aparat przedni czy generalnie aparaty – są w tych telefonach na najwyższym poziomie. Dlatego w danym budżecie znajdziesz dla siebie niezwykle wydajny smartfon, który będziesz z przyjemnością użytkował przez kilka kolejnych lat.

Chcesz poznać wszystkie modele iPhone’a? Kliknij i sprawdź całą ofertę – zastosuj powyższą instrukcję wyboru i znajdź swojego idealnego iPhone!