Reklama

Teatralna „Walizka” otwarta w Łomży po raz 37.

Motto „Teatr przemian” towarzyszy 37. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”, który rozpoczął się w środę, 5 czerwca, w Łomży. Podczas ceremonii otwarcia Festiwalu w siedzibie Teatru Lalki i Aktora (TLiA) dyrektorowi tej placówki Jarosławowi Antoniukowi list od zarządu województwa przekazał jego członek Jacek Piorunek. Patronem wydarzenia jest Marszałek Województwa Podlaskiego.


– Cieszę się, że w moim mieście już od tak dawna gości tak wspaniała inicjatywa. Te dni oznaczają dla Łomży co roku nową energię, kolory, muzykę, ruch, niepowtarzalną atmosferę święta. Festiwal ma ogromną wartość artystyczną, ale też  ogromny wymiar promocyjny dla polskiej, podlaskiej i  łomżyńskiej kultury. To w historii wydarzenia już kilkaset teatrów ze wszystkich stron kraju i świata, które  – mam nadzieję – wywiozły stąd jak najlepsze wspomnienia. Dziękuję organizatorom za wielki wkład w kulturę województwa. Potwierdzam, że samorząd województwa będzie nadal angażować się jako patron wydarzenia i wspierać je finansowo – powiedział Jacek Piorunek.

Podkreślił też ciągłość zaangażowania władz województwa kierując podziękowanie pod adresem obecnego także na sali TLiA radnego sejmiku Marka Olbrysia, byłego wicemarszałka.  

Uczestników otwarcia etiudą z kulą ziemską, walizką i pegazem powitali łomżyńscy aktorzy. 37. edycja „Walizki” to tradycyjnie kilkudniowe święto teatru. Jak zapowiedział dyrektor Jarosław Antoniuk, do soboty 8 czerwca będzie to 21 wydarzeń – w tym 13 spektakli konkursowych z 9 krajów (Polska, Niemcy, Francja, Włochy, Dania, Słowenia, Słowacja, Szwajcaria, USA), przedstawienia plenerowe i uliczne, a także wernisaż wystawy kolaży jednej z jurorek Julii Skuratovej z Litwy.          

– Jak zwykle Łomża będzie wypełniona teatrem. Otwieramy Festiwal oficjalnie, ale dla mieszkańców otwarciem będzie teatralna „potańcówka”. Artystycznie chcieliśmy, jak zawsze, by był to festiwal bogaty, wybierając 13 propozycji z ponad 150 zgłoszeń. Festiwal jest otwarty – są spektakle dla dzieci i dorosłych, o tematyce stanowiącej pewne zwierciadło rzeczywistości, z bardzo ważnymi, aktualnymi tematami, refleksjami o kondycji współczesnego człowieka, przestrogami. Sztuka zawsze jakoś komentuje rzeczywistość, a także poszukuje oryginalnych środków ekspresji. Jesteśmy konsekwentni w staraniach, aby umożliwić uczestnikom i widzom udział w dyskursie i refleksji o rzeczywistości – mówił.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama