Reklama

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku rozpoczyna sezon artystyczny 2023/2024

– Repertuar przygotowany na nowy sezon jest bardzo różnorodny. Jestem przekonany, że każdy widz znajdzie coś dla siebie. W naszym programie znalazły się przedstawienia dobrze znane białostockiej publiczności, jak również spektakle całkiem nowe. W tym sezonie zaprosimy naszych widzów na trzy premiery – mówił Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego podczas spotkania prasowego w środę, 6 września.


To kolejny sezon artystyczny, podczas którego instytucja będzie prowadzić swoją działalność poza siedzibą przy ul. Elektrycznej.

– Spektakle, tak jak dotychczas, podczas remontu teatru, odbywać się będą przy ul. Ciołkowskiego w Uniwersyteckim Centrum Kultury, w Auli UwB przy ul. Świerkowej, w Kinie Ton, a także w Podlaskim Instytucie Kultury – przypomina Piotr Półtorak. – Mimo tych trudności nadal prowadzimy działalność statutową i zapraszamy widzów do skorzystania z naszej oferty – dodaje.

Premiery i powroty

Już 18 listopada widzowie Teatru będą mieli okazję obejrzeć pierwszą z zaplanowanych premier – „Posprzątane” Sarah Ruhl w reżyserii Bożeny Baranowskiej. Kolejną premierą w marcu 2024 r. będzie spektakl „Szwagierki” Michela Tremblay w reżyserii Michała Znanieckiego. Natomiast w maju przyszłego roku teatr zaprosi widzów na „Małe zbrodnie małżeńskie” wg Èrica-Emmanuela Schmitta w reżyserii kierownik literackiej Teatru Dramatycznego – Jolanty Hinc-Mackiewicz.

W repertuarze znalazły się także trzy spektakle w reżyserii Witolda Mazurkiewicza: „Wszystko w rodzinie”, „Pomoc domowa” i „Boeing, Boeing”, a także „Landschaft” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, „Pani Pylińska i sekret Chopina” w reżyserii Adama Opatowicza oraz „Skąpiec” wyreżyserowany przez Tomasza Mana. 

Warsztaty

Instytucja rozpoczęła nabór na warsztaty teatralne, które prowadzi od 2006 roku. Opowiedziały o nich aktorki Teatru Dramatycznego.

– W tej chwili trwa rekrutacja uzupełniająca, są jeszcze wolne miejsca. Zachęcamy, zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w projekcie, który cieszy się ogromną popularnością. Mamy obecnie siedem grup warsztatowych – powiedziała Agnieszka Możejko-Szekowska.

– Zajęcia teatralne prowadzimy według naszych autorskich scenariuszy. Warsztaty trwają od października do czerwca, a ich zwieńczeniem jest pokaz finałowy na dużej scenie – dodała Kamila Wróbel-Malec.

Szczegółowe informacje na temat zasad tegorocznej rekrutacji znajdują na stronie  teatru

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama