Taxi zamiast samochodu? To ma sens!

 By kupić własny samochód, wcale nie musimy posiadać wysokich dochodów. Wystarczy już kilka tysięcy złotych oszczędności i zakup pojazdu osobowego staje się jak najbardziej realny. W pełni sprawne samochody możemy kupić za kilka – kilkanaście tysięcy złotych, nie jest to więc gigantyczny wydatek.
Jednak dopiero po zakupie zadajemy sobie sprawę, że koszty będziemy ponosić każdego miesiąca. Warto wspomnieć chociażby o tym, że koszt ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej pojazdu to wydatek od 500 do 1000 złotych rocznie, a do tego doliczyć musimy przegląd okresowy w okręgowej stacji kontroli pojazdów, przeglądy serwisowe i wymianę podstawowych elementów (opony, wycieraczki, oleje, filtry i inne).
Nawet w przypadku niedrogich samochodów, takich jak Dacia Logan, koszty mogą być spore. W grę wchodzą też początkowo niezauważane wydatki na sprzątanie czy mycie samochodu, odświeżacze powietrza i wszystko inne, co jest potrzebne do używania pojazdu. W pewnym momencie zdajemy sobie sprawę, że te wydatki mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych rocznie, nie uwzględniając cen benzyny! Oznacza to, że nawet nie przejeżdżając kilometra miesięcznie, koszty wynoszą kilkaset złotych, nie licząc utraty wartości pojazdu. Z tego też powodu warto pomyśleć o sprzedaży auta i korzystaniu z taksówek.
Jeśli z samochodu korzystamy na przykład tylko w weekendy, przejeżdżając miesięcznie 100 kilometrów, to zupełnie nie opłaca nam się utrzymanie własnego pojazdu. Zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem okaże się być wtedy korzystnie z ogólnodostępnych taksówek. Choć jednorazowy wydatek może nas zaskoczyć – na przykład 50 czy 70 złotych za przejazd, to musimy pamiętać o tym, że odpadają nam wszystkie wydatki związane nie tylko z paliwem, ale też z ubezpieczeniem czy nawet kosztem parkingu auta.
W takich wypadkach oszczędności mogą sięgać nawet kilkuset złotych rocznie! Zwłaszcza, że pieniądze wcześniej zamrożone w postaci samochodu osobowego mogą pracować na nas, chociażby na lokacie bankowej. Warto więc samodzielnie przeanalizować koszty posiadania samochodu i porównać je z kosztami korzystania z taksówek. Często właśnie to drugie rozwiązanie może okazać się być o wiele tańszym.
autor: Bstok.pl

Reklama