Reklama

Szpital w Siemiatyczach ma nowy aparat RTG i mammograf

To usprawni diagnostykę i pozwoli chorym z powiatu siemiatyckiego wykonywać badania na miejscu, bez konieczności wyjazdów do innych ośrodków. Uroczyste przekazanie sprzętu odbyło się w poniedziałek, 12 grudnia. Uczestniczył w nim m.in. Marek Malinowski, członek zarządu województwa.


To pierwszy stacjonarny mammograf w siemiatyckim szpitalu. Pacjentki będą mogły z niego korzystać od stycznia 2023 r. Taki aparat był niezbędny, w związku z coraz większa liczbą kobiet chorujących na raka piersi. Koszt urządzenia to ponad 800 tys. złotych. Zakup sprzętu był możliwy dzięki montażowi finansowemu z budżetów samorządowych. Niemal w całości koszty pokryły samorządy ośmiu gmin: Grodzisk, Dziadkowice, Perlejewo, Siemiatycze, Nurzec-Stacja, Milejczyce, Mielnik, miasta Drohiczyn i powiatu Siemiatyckiego.

Szpital zakupił też nowy aparat RTG, który zastąpi stary, wyeksploatowany sprzęt. Koszt aparatu to 1,2 mln zł. Na ten cel szpital pozyskał pieniądze z Ministerstwa Zdrowia.

– Gratuluję powiatowi siemiatyckiemu i innym samorządom skuteczności w pozyskiwaniu środków na inwestycje w służbę zdrowia  – mówił Marek Malinowski. – Zarząd województwa także o tutejszej placówce pamięta. W ostatnich latach kilkakrotnie przekazywaliśmy fundusze na modernizację szpitala i zakup aparatury medycznej.

Jedną z największych dotacji przekazanych przez podlaski samorząd siemiatyckiej placówce jest 8 mln zł z funduszy unijnych przeznaczone na zakup rezonansu magnetycznego i trwający remont oddziału ortopedycznego. Z kolei z budżetu województwa przekazano w ostatnim czasie ponad 79 tys. zł na agregat prądotwórczy dla oddziału szpitala w Bacikach Średnich, a także blisko 450 tys. zł na modernizację instalacji gazów medycznych.

W uroczystym przekazaniu nowych sprzętów uczestniczyli też samorządowcy, dyrekcja i pracownicy szpitala, a także poseł Jarosław Zieliński i wicewojewoda Tomasz Madras, a także dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Maciej Olesiński.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Powiat Siemiatycki

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama