Szczoteczka soniczna czy elektryczna – którą warto wybrać?

Zastanawiasz się, co zrobić, aby myć zęby jeszcze skuteczniej? To samo pytanie zadawali sobie producenci zaawansowanych technologicznie szczoteczek do zębów – sonicznej i elektrycznej. W efekcie ich ciężkiej pracy i pomysłowości, powstały urządzenia, które gwarantują znacznie wyższą efektywność czyszczenia od klasycznych szczoteczek manualnych. Szczoteczka soniczna różni się od elektrycznej szybkością i sposobem działania, a także rodzajem głowicy czyszczącej. Poniższy tekst przybliży Ci specyfikę obu zaawansowanych technologicznie szczoteczek i pozwoli podjąć decyzję, którą lepiej wybrać.

W konstrukcji szczoteczki manualnej nie ma żadnej filozofii. Współcześnie taka szczoteczka jest wyposażona w plastikową rękojeść oraz włosie wykonane z materiałów syntetycznych. Zaawansowane technologicznie szczoteczki – soniczna i elektryczna – mają profil bardziej skomplikowany. W ich rękojeści zainstalowany jest silniczek mechaniczny, który wprawia włosie czyszczące w określone drgania. Poza nim, w korpusie szczoteczki elektrycznej znajduje się też akumulator, płyta sterownicza i przyciski włączające i wyłączające urządzenie oraz służące do zmiany jego trybu pracy.

Czym charakteryzują się zaawansowane technologicznie szczoteczki do zębów?

Wszystko to sprawia, że zaawansowane technologicznie szczoteczki do zębów mają użytkownikowi do zaproponowania skuteczniejsze i bardziej funkcjonalne czyszczenie. W porównaniu ze szczoteczkami manualnymi:

  • działają dużo szybciej – szczoteczką klasyczną przy pomocy siły własnych mięśni wykonasz do 200 ruchów na minutę. Szczoteczki napędzane silnikiem elektrycznym wykonują ruchów wielokrotnie więcej, co sprawia, że są w stanie ściągać ze szkliwa większą ilość płytki nazębnej;
  • docierają do miejsc trudno dostępnych – włosie szczoteczki elektrycznej obejmuje podczas mycia więcej powierzchni niż włókna szczoteczki manualnej;
  • wyręczają w czyszczeniu – zaawansowane technologicznie szczoteczki wszystkie ruchy wykonują automatycznie, Twoim zadaniem jest jedynie prowadzenie ich wzdłuż łuku zębowego. Korzystając ze szczoteczki manualnej, musisz znać właściwą technikę czyszczenia;
  • umożliwiają czyszczenie zębów wielu osobom – końcówki szczoteczek elektrycznych są wymienne. Przy założeniu, że każdy domownik ma swoją końcówkę czyszczącą, z jednej szczoteczki elektrycznej może z powodzeniem korzystać cała rodzina;
  • są wszechstronne – szczoteczki elektryczne wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym czyszczenie zębów staje się jeszcze sprawniejsze i bardziej dopasowane do indywidualnych potrzeb. Mają między innymi kilka programów pracy, czasomierze, czujniki siły nacisku, współpracują ze smartfonami, etc.

Co wyróżnia szczoteczkę soniczną?

Reklama

Szczoteczka soniczna to najmłodsza z zaawansowanych szczoteczek do zębów. Na jej trzonie spoczywa podłużna głowica czyszcząca, która wyglądem przypomina główkę klasycznej szczoteczki. Mechanizm zainstalowany w szczoteczce sonicznej umożliwia jednak końcówce poruszanie się z prędkością do 96 000 rekomendowanych przez stomatologów ruchów wymiatających na minutę. Tak szybkie ruchy wytwarzają fale dźwiękowe, które z kolei prowokują powstawanie mikrobąbelków czyszczących, na które składa się ślina, woda i pasta do zębów. Mieszanina trafia we wszystkie newralgiczne miejsca w jamie ustnej, usuwając z nich płytkę nazębną i osady. Najbardziej zaawansowane szczoteczki soniczne w ciągu pojedynczego mycia usuwają siedem razy więcej bakterii niż szczoteczki manualne i dwukrotnie skuteczniej wybielają zęby.

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Szczoteczki elektryczne mają niewielkie, okrągłe głowice czyszczące, które są w stanie wykonywać dwa rodzaje ruchów – pulsacyjne i rotacyjne. Innymi słowy, ich końcówki poruszają się wokół własnej osi w płaszczyźnie lewo-prawo i góra-dół. W ten sposób włosie szczoteczek elektrycznych mechanicznie usuwa ze szkliwa bakterie. Zdaniem ekspertów, podczas pojedynczego czyszczenia szczoteczka elektryczna eliminuje z jamy ustnej dwa razy więcej drobnoustrojów niż klasyczna szczoteczka manualna.

Która szczoteczka jest lepsza?

Szczoteczki soniczne są nieco szybsze od elektrycznych, ponadto wykonują zalecane przez stomatologów ruchy wymiatające. W opinii specjalistów to obecnie najskuteczniejsze szczoteczki do codziennego mycia zębów. Czy jednak urządzenia z okrągłymi głowicami czyszczącymi nie zasługują na uwagę? Oczywiście, że zasługują. Każda ze szczoteczek z wbudowanym w rękojeść silniczkiem zapewnia dużo skuteczniejsze czyszczenie aniżeli szczoteczka manualna. Poza tym, szczoteczki elektryczne są też od sonicznych nieco tańsze.

Reasumując: jeśli oczekujesz najwyższej jakości mycia zębów i jesteś w stanie przeznaczyć na zakup sprzętu do pielęgnacji jamy ustnej nawet kilkaset złotych, zainwestuj w szczoteczkę soniczną. W przypadku, gdy masz ograniczony budżet, już za około 100 złotych możesz nabyć ciekawą szczoteczkę elektryczną – to i tak lepsza opcja niż dalsze korzystanie z odchodzącej powoli w zapomnienie szczoteczki manualnej.