Reklama

Święto Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie

– Dzisiaj szkoła w Janowie ma swoje wielkie święto. Takie wydarzenia łączą brać uczniowską, wiążą emocjonalnie ze szkołą, budują tradycję szkoły – mówiła Wiesława Burnos.

Odniosła się też do postaci patrona, znakomitego matematyka pochodzącego z Cimoszki, wsi położonej w gminie Janów.  – To był nie tylko wspaniały naukowiec, ale też wielki patriota i żołnierz. Został zamordowany przez sowieckich oprawców w 1940 r. w Charkowie. Życie i działalność prof. Józefa Marcinkiewicza mogą być przykładem dla każdego Polaka. Jest bezwarunkowym autorytetem. 

Uroczystości rozpoczęły się akademią, podczas której z programem artystycznym nawiązującym do osoby patrona szkoły wystąpili uczniowie.

Goście uroczystości

Józef Marcinkiewicz (1910-1940) należał do grona najwybitniejszych matematyków polskich okresu międzywojennego. Jego działalność naukowa trwała zaledwie sześć lat (1933 – 1939), lecz mimo to pozostawił po sobie liczący się dorobek oraz opinię ,,(…)jednego z najbardziej utalentowanych matematyków młodej generacji”.

Obchody dnia patrona szkoły zostały połączone z oficjalnym otwarciem internatu przy ZSCKR w Janowie.

– Internat jest integralną częścią Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie. Przeznaczony jest dla uczniów, którzy mieszkają zbyt daleko lub mają utrudniony dojazd do szkoły z miejsca zamieszkania. Może w nim mieszkać 35 uczniów, obecnie korzysta z niego 34 – wyjaśniała Joanna Struczewska, wicedyrektor szkoły.

To nowoczesne, wygodne miejsce. W każdym pokoju znajdują się łazienki, a na każdym piętrze pomieszczenia socjalne i sale telewizyjne. Pokoje są w pełni wyposażone i dostosowane do potrzeb młodzieży, umożliwiając im zarówno wypoczynek, jak i naukę. Mieszkańcy internatu mogą także korzystać z sal do cichej nauki, ze zgromadzonych tam słowników, encyklopedii i prasy młodzieżowej.  Pobyt w internacie jest bezpłatny.

Budowę internatu sfinansowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które sprawuje pieczę nad szkołami o profilu rolniczym.

W uroczystościach uczestniczyli także m.in.: europoseł Krzysztof Jurgiel, poseł Kazimierz Gwiazdowski, samorządowcy, nauczyciele i uczniowie.

 

Aneta Kursa
red.: Paulina Dulewicz
fot.: Krzysztof Bochenko

Reklama