Święto Wojska Polskiego. Podlasianie oddali hołd żołnierzom polskich sił zbrojnych
Historia Święta Wojska Polskiego jest złączona ze zwycięską Bitwą Warszawską z 1920 roku zwaną „Cudem nad Wisłą”. Był to punkt zwrotny w trakcie wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921). Właśnie w sierpniu 1920 r. doszło do kluczowego starcia pod Warszawą. Polskie siły, dowodzone przez Józefa Piłsudskiego, skutecznie odparły atak nieprzyjaciela. Zwycięstwo Polski zatrzymało ekspansję bolszewicką na zachód Europy. To właśnie ku upamiętnieniu tego wydarzenia sprzed 104 lat, 15 sierpnia został ustanowiony świętem żołnierzy polskich.
Historia i współczesność
Łukasz Prokorym podkreślał, że czas wojny polsko-bolszewickiej to był obywatelski egzamin dla całego polskiego społeczeństwa.
– W chwili ogromnej próby my – Polacy potrafimy się zjednoczyć w walce o sprawy i wartości najważniejsze. Jedną z nich jest niepodległość Polski. To w jej obronie w 1920 roku stanęli reprezentanci różnych środowisk i stanów społecznych. W poczuciu patriotycznego obowiązku stworzona została 100-tysięczna Armia Ochotnicza. Jej oddziały w wielu bojach skutecznie osłabiały sowieckie wojska idące na Warszawę – przypominał marszałek.
Zaznaczył, że właśnie ta jedność dodawała hartu ducha polskim jednostkom walczącym w wojnie z sowiecką Rosją.
– Niech ta postawa solidarności społecznej będzie inspiracją dla nas wszystkich w obecnym czasie, kiedy za naszymi granicami trwa wojna – powiedział i przekazał wszystkim żołnierzom podziękowania za wierną służbę.
O znaczeniu Święta Wojska Polskiego dla żołnierzy mówił dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Piotr Ciapka.
– Szczególnie dla nas żołnierzy 15 sierpnia jest symbolem poświęcenia, męstwa i determinacji w obronie ojczyzny. Święto Wojska Polskiego jest symbolem chwały oręża polskiego oraz hołdem poległym w walkach o niepodległą ojczyznę – mówił dowódca Garnizonu Białystok. – Bitwa Warszawska 1920 roku byłą największym polskim zwycięstwem od czasów wiktorii wiedeńskiej, a jej rocznica kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państwa i narodów jest najważniejsze: umiłowanie wolności suwerenności honoru i wierności służbie ojczyźnie – dodał.
Natomiast wojewoda podlaski Jacek Brzozowski zwrócił uwagę na kontekst geopolityczny, w którym od dwóch lat obchodzone jest Święto Wojska Polskiego.
– Dziś przede wszystkim chcemy wyrazić nasze solidarne wsparcie dla polskiej armii, która jest gwarantem narodowego bezpieczeństwa. Oddziały wojskowe wraz ze służbami mundurowymi strzegą granic naszego państwa, a co za tym idzie naszej terytorialnej integralności i suwerenności – bez nich nie może istnieć państwo – mówił wojewoda. Przywołał też pamięć sierżanta Mateusza Sitka, który w czerwcu br. zginął podczas służby na granicy polsko-białoruskiej.
Życzenia z okazji święta złożył również prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
– Niech wasza służba będzie nieustającym źródłem satysfakcji, a chlubna tradycja inspiracją – przekazał.
Główne uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego poprzedziła msza w intencji ojczyzny w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wcześniej odbyła się liturgia w cerkwi pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy. Ewangelicy w intencji ojczyzny modlili się już w niedzielę, 11 sierpnia, a w piątek (16.08) można będzie wziąć udział w modlitwie w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej.
Źródło: Urząd Marszałkowski