Reklama

Święto Szkoły Podstawowej nr 8 w Białymstoku

Kolejna białostocka szkoła świętuje jubileusz istnienia. Szkoła Podstawowa nr 8 obchodziła uroczystość z okazji 70-lecia i zgromadziła dziś (22 listopada) uczniów, pracowników i absolwentów szkoły, a także licznych gości. Placówkę z tej okazji odwiedził także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.  

Do 1 września 1948 roku stara białostocka dzielnica Wygoda nie miała swojej szkoły. Dzieci uczęszczały do Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Słonimskiej. Droga do tej szkoły była daleka i trudna, trzeba było przejść przez tory kolejowe. Dlatego Zarząd Miejski Białegostoku podjął decyzję o remoncie dwóch domów położonych przy Szosie do Zielonej (obecnie ul. 42. Pułku Piechoty). Dzięki wspólnemu wysiłkowi rodziców i nauczycieli 9 września 1948 roku zabrzmiał pierwszy dzwonek w Szkole Podstawowej nr 8 w Białymstoku. Dopiero 17 czerwca 1952 roku szkoła przeniosła się do nowego budynku. Od 4 marca 2008 roku nosi imię Świętego Kazimierza Królewicza.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń placówka świętuje jubileusz 70-lecia istnienia. Dziś, w uroczystych obchodach rocznicy, uczestniczyła cała społeczność szkoły wraz z absolwentami. Wśród gości byli m.in. przedstawiciele władz miasta, województwa, duchowni.

– Kolejne pokolenia uczniów przychodzą i odchodzą, ale to właśnie z codzienności bierze się siła, rodzą się sukcesy i radości – mówił prezydent Tadeusz Truskolaski. – Życzę Wam, aby wszystkie lata spędzone w tej szkole przyniosły jak najwięcej pożytku, satysfakcji i dobrych wspomnień.

Podczas uroczystości w Szkołę Podstawowej nr 8 w Białymstoku uczniowie zaprezentowali program artystyczny, podczas którego przedstawili historię szkoły. Goście mogli też zwiedzić okolicznościową wystawę.