Reklama

Święcenie pokarmów w Białymstoku

Koszyczki z wielkanocnymi potrawami poświęcił mieszkańcom w Wielką Sobotę metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Organizatorami spotkania byli Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski i Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Droga.

Uroczystość odbyła się na Rynku Kościuszki, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Uczestniczyli w niej między innymi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki i przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym.

– Podczas Świąt Wielkiej Nocy mamy przed oczami obraz Chrystusa na krzyżu, ale też skupiamy się na pisankach, baziach, zielonych gałązkach, koszyczkach wielkanocnych. Bardzo ważny jest również świąteczny stół, przy którym jemy wielkanocne śniadanie, dzielimy się jajkiem. Ten stół jest miejscem spotkania z najbliższymi – powiedział do zgromadzonych białostoczan zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Zwrócił też uwagę, że wielu Ukraińców z powodu wojny jest takich stołów, miejsc rodzinnych spotkań, pozbawionych. Albo te stoły zostały przewrócone, albo zostały zniszczone przez rosyjskiego agresora. Dodał, że wiele z takich osób trafiło także do Białegostoku i tu chciałyby taki świąteczny stół, spokojne miejsce znaleźć, a my powinniśmy o tym pamiętać.

Kamila Bogacewicz

Reklama