Reklama

Światowy Dzień Ziemi – dbajmy

Funkcjonariusze Straży Granicznej zawsze dbają o otaczający ich teren, o miejsca, w których od lat pełnią służbę i żyją. Do wspólnych akcji sprzątania dołączają się też inne służby i wolontariusze. W  jednej z nich, ostatnio przeprowadzonej przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Białowieży, pracowników Nadleśnictwa Białowieża i Białowieskiego Parku Narodowego, wzięli również udział uczniowie Technikum Leśnego w Białowieży. Wyposażeni w rękawiczki i worki foliowe wędrowali leśnymi drogami, szlakami często odwiedzanymi zbierając po drodze to, co zostawili przebywający tam ludzie, m.in. kartony, szkło, puszki i folie. Uczestnicy biorący udział w akcji sprzątnęli odcinek 20 km wzdłuż granicy. 


Puszcza Białowieska to las uchodzący za jeden z najpiękniejszych w Europie. Niestety w ostatnim czasie bardzo zaśmiecany nawet w miejscach trudno dostępnych, takich jak Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego. Funkcjonariusze wykonujący swoje zadania w ramach prowadzonych działań granicznych związanych z ujawnianiem osób po nielegalnym przekraczaniu granicy często na swojej drodze natykają się na śmietniska. Tworzą je rzeczy pozostawiane przez cudzoziemców, którzy przekroczyli granicę naszego państwa wbrew przepisom. Porzucają w puszczy to co jest im już niepotrzebne. Przebierają się w czyste ubrania przygotowując się tym samym na dalszy etap swojej nielegalnej podróży na zachód Europy. Ujawniani przez służby próbują udawać turystów.


Puszcza Białowieska to symbol polskiej przyrody, funkcjonariusze Straży Granicznej dbają o nią, by cieszyła nie tylko nasze oko, ale i przyszłych pokoleń.


Pamiętajmy, że celem corocznej akcji w ramach Światowego Dnia Ziemi jest nie tylko doraźne oczyszczenie ze śmieci najbliższego otoczenia, ale przede wszystkim wzrost świadomości i zainspirowanie społeczeństwa do różnych działań zmierzających do poprawy naszego środowiska naturalnego.



Podlaska Straż Graniczna

Reklama