Reklama

Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia – 7 kwietnia

Święto ustanowione zostało przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 r. Obchodzone jest od 1950 r. 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.

Nasza planeta, nasze zdrowie

Każdego roku motyw przewodni święta poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. W 2022 r. obchodzony jest pod hasłem „Our planet, our health – Nasza planeta, nasze zdrowie”. WHO tego dnia skupi globalną uwagę na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania ludzi i planety w zdrowiu oraz wspierania ruchu na rzecz tworzenia społeczeństw skoncentrowanych na dobrobycie.

W Polsce obchodom Światowego Dnia Zdrowia towarzyszą obchody Dnia Pracownika Służby Zdrowia. Za czasów PRL-u (w latach 1973-2001) obchodzono ten dzień, jako Dzień Pracownika Służby Zdrowia w pierwszą niedzielę po 7 kwietnia. Obecnie (pod tą samą nazwą) obchodzony jest razem ze Światowym Dniem Zdrowia.

oprac.: Anna Augustynowicz
na  podst.: wikipedia.org
red.: Paulina Dulewicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama