Światowy Dzień Sybiraka
Wystawa plenerowa „Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ‘39” inauguruje tegoroczne obchody Światowego Dnia Sybiraka i 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. W programie znalazła się m.in. konferencja „Pamięć Pokoleń”, specjalne zwiedzanie „Opowiem Ci moją historię” czy spektakl „Sztambuch syberyjski – impresje”.
Miasto Białystok i Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało program wydarzeń na Światowy Dzień Sybiraka i 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. W piątek (15 września) odbędzie się konferencja w języku angielskim „Pamięć Pokoleń”. Kolejnego dnia (16 września) zaplanowano kilka wydarzeń – „Opowiem Ci moją historię – wyjątkowe zwiedzanie wystawy stałej”, „SYBIR w pięciu odsłonach, czyli jak nowocześnie opowiadać o historii”, spektakl „Sztambuch syberyjski – impresje” oraz instalację świetlno-dźwiękową „Droga donikąd”.
17 września 1939 r. to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Co roku tego dnia oddajemy hołd ofiarom sowieckiej agresji.
– 17 września to szczególna data w historii Białegostoku, o której należy pamiętać. Chciałbym zaprosić wszystkich białostoczan do udziału w rocznicowych obchodach. Główne uroczystości rozpoczną się w południe przy pomniku upamiętniającym Bohaterskie Matki Sybiraczki – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.
W niedzielę (17 września) na mieszkańców czekają także następujące wydarzenia – spektakl „Sztambuch syberyjski – impresje”, instalacja świetlno-dźwiękowa „Droga donikąd” oraz mapping „17.09. Pamiętamy”. Szczegóły są dostępne w załączniku.
Warto wiedzieć, że już 23 sierpnia w centrum Białegostoku pojawiła się nowa wystawa czasowa Muzeum Pamięci Sybiru – „Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ‘39”. Dzięki nietypowej formie zachęca do spaceru po mieście śladami jego historii.
W przeciwieństwie do standardowych wystaw w przestrzeni miejskiej ekspozycja „Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ‘39” nie została ograniczona do jednej lokalizacji. Składa się z pięciu elementów, które można odnaleźć w przestrzeni miasta w ramach jednego spaceru.
– Zachęcamy Państwa do spaceru od kościoła Św. Rocha przez ulicę Lipową, Rynek Kościuszki, Pałac Branickich i Teatr Dramatyczny – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Zapraszamy także wszystkich Państwa do udziału w Dniu Sybiraka i w imprezach towarzyszących tym obchodom.
Wrzesień 1939 roku oznaczał dla Białegostoku, jak i całej Polski, początek najtragiczniejszego okresu w dziejach – II wojny światowej. Naszemu miastu pierwsze tygodnie wojny przyniosły aż dwie okupacje: wpierw tygodniową niemiecką, a następnie trwającą aż do czerwca 1941 roku – sowiecką.
Dzięki propozycji Muzeum Pamięci Sybiru każda zainteresowana osoba może zobaczyć, jak wyglądał Białystok 84 lata temu pod rządami obu okupantów oraz poznać losy miasta i poszczególnych budynków, w których rozgrywały się wydarzenia o znaczeniu nie tylko lokalnym, ale również międzynarodowym.
Autorami ekspozycji są Magdalena Zięckowska-Tuchlińska (koncepcja), Dorota Klimowicz-Bałtromiuk (grafiki) i Piotr Bosko (teksty). Partnerem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wystawa będzie prezentowana do 23 września.
Opracowanie: Kamila Bogacewicz
Źródło: Miasto Białystok