Reklama

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – 23 kwietnia I Międzynarodowy Festiwal „Cantareum” 2022 – Muzyczne Skarby Europy Trwa …

Święto ustanowione w 1995 r. przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Lekarstwo dla umysłu

Badania statystyczne wykazują, że czytając, ćwiczymy nasz mózg niemal jak mięśnie na siłowni. Od pierwszych dni życia ta czynność daje w zasadzie niemal same korzyści – zmusza mózg do pracy, rozwija, ale także pomaga sobie radzić np. ze stresem.

Częste sięganie po lekturę pozwala trenować zdolności umysłowe, m.in. porównywanie, ocenianie, wnioskowanie, planowanie i przewidywanie czy koncentrację uwagi, znacząco rozwija też wyobraźnię i kreatywność.

Warto sięgać po lekturę

Dość oczywistym efektem czytania jest powiększanie zasobu słownictwa, lepsze radzenie sobie z gramatyką i ortografią. Bogaty potencjał lingwistyczny ma jeszcze ten walor, że umożliwia lepsze zrozumienie rzeczywistości.

Książki wspomagają nasz rozwój społeczny! Poprzez poznawanie działań, myśli i uczuć bohaterów odkrywamy zasady działania psychiki i umysłu innych. Lektura sprzyja też rozwijaniu empatii – wczuwając się w sytuację postaci, lepiej ją rozumiemy.

Co i jak czytają Polacy?

Jak podaje Biblioteka Narodowa, w 2020 r. przeczytanie przynajmniej jednej książki zadeklarowało 42 proc. ankietowanych. Statystycznie częściej sięgają po nie kobiety niż mężczyźni. Czas spędzany na lekturze to także domena osób młodszych, mieszkających w mieście i lepiej wykształconych.

Jeśli chodzi o preferencje czytelnicze, w naszym kraju najchętniej wybierane są kryminały. Na dalszych miejscach uplasowały się książki obyczajowe i romanse, biografie, wspomnienia i historia XX wieku.

Książka, jak dobry przyjaciel

Wspieranie rozwoju czytelnictwa jest jednym z priorytetów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Służą temu projekty takie jak m.in.: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, „Mała książka – wielki człowiek”, programy: Literatura (dofinansowanie wydań wartościowej literatury), Czasopisma (wsparcie dla czasopism kulturalnych i humanistycznych), Partnerstwo dla książki (program wzmacniający pozycje bibliotek i księgarń) i Promocja czytelnictwa (dotacje na festiwale, wydarzenia i inne inicjatywy proczytelnicze).

Podsumowując, książka jest jak najlepszy przyjaciel. Wiernie nam towarzyszy, wspiera, potrafi pocieszyć i poprawić humor. Jest doskonałym lekarstwem na nudę i gorszy dzień. Jak pisał poeta Jan Rak:

„Książki to najlepsi Twoi przyjaciele.
Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele”.

oprac.: Anna Augustynowicz
red.: Aneta Kursa
źródła: niestatystyczni.pl, Instytut Książki, Biblioteka Narodowa

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama