» Światowe Forum Ekonomiczne w Davos: zrównoważona mobilność Audi w malowniczych górach

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos: zrównoważona mobilność Audi w malowniczych górach

  Dodano: 2022-05-23

Wyświetlono: 49 razy

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos: zrównoważona mobilność Audi w malowniczych górach

Doroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, z powodu trwającej wcześniej pandemii koronawirusa, w tym roku po raz pierwszy odbywa się w maju. Również po raz pierwszy uczestnicy tegorocznego szczytu poruszają się flotą wyłącznie w pełni elektrycznych Audi, które dostarczają światowym przywódcom wyjątkowych wrażeń. Oprócz samochodów, Audi przywiozło do Davos mobilne kontenery – stacje ładowania, dzięki którym flota będzie miała cały czas w pełni naładowane akumulatory. Koncern inwestuje w rozszerzenie opcji ładowania w obszarach miejskich i planuje pomóc w stworzeniu zrównoważonego łańcucha dostaw akumulatorów.

foto © Audi

Audi, by wesprzeć doroczne spotkanie w Davos w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, po raz kolejny wykorzystuje swoje rozwiązania w zakresie mobilności i ładowania. W skład floty dostarczonej na tegoroczne Forum wchodzą między innymi modele Audi e-tron GT quattro, Audi Q4 Sportback e-tron quattro oraz Audi e-tron quattro, dzięki czemu po raz pierwszy jest ona w stu procentach elektryczna. Opracowane przez inżynierów Audi mobilne kontenery – stacje z 96 punktami ładowania, zapewniają samochodom ekologiczną energię elektryczną do ładowania akumulatorów. 

 

W Davos stanęły dwa duże kontenery z ładowarkami wysokiej mocy, przy których można ładować nawet 16 elektrycznych samochodów jednocześnie. Kontenery nie są podłączone do sieci energetycznej i mogą w pełni naładować samochód w około 45 minut. W każdym z pięciu mniejszych kontenerów można ładować jednocześnie do czterech elektrycznych aut. W skład tego parku wchodzą też cztery dodatkowe przyczepy ładujące. Wszystkie te urządzenia zbudowane są z przetworzonych akumulatorów pochodzących z rozwojowych Audi e-tron. To przykład zrównoważonego zastosowania akumulatorów z drugiej ręki, które pełnią na miejscu funkcję magazynu buforowego i mają znacznie większą wydajność ładowania niż lokalna sieć elektryczna. Łączna pojemność tych akumulatorów wynosi około 5 MWh. Kontenery ładujące mogą siedmiokrotnie zwiększyć moc sieci i przekształcić moc sieciową 350 kW w moc ładowania około 2600 kW. 

 

„Będąc tu, w Davos, nie możemy się już doczekać możliwości rozmowy i dyskusji z myślącymi przyszłościowo ludźmi. Z ludźmi, którzy tak jak Audi, konsekwentnie angażują się w zrównoważony rozwój” – mówi Hildegard Wortmann, członek zarządu AUDI AG ds. sprzedaży i marketingu. „Od naszych w pełni elektrycznych modeli, przez stacje szybkiego ładowania segmentu premium, po nasz wkład w zrównoważony łańcuch dostaw akumulatorów – pokazaliśmy, że w Audi mamy odwagę wprowadzać trwałe zmiany. Będziemy kontynuować tę drogę.” 

 

Audi uruchamia w Zurichu kolejny charging hub 

Audi jest mocno zaangażowane w testy nad dostarczeniem klientom rozwiązania ładowania premium na obszarach miejskich. Pod koniec 2021 roku na terenie targów w Norymberdze firma zaprezentowała pierwszą kompleksową stację ładowania premium – Audi charging hub. Osoby, które posiadają samochody elektryczne, ale nie mogą ich ładować w domu, mogą tam zarezerwować sobie miejsce przy jednym z sześciu punktów ładowania o dużej mocy nawet 320 kW. 

 

Audi charging hub ma w przyszłości zaspokoić szczytowe zapotrzebowanie na ładowanie w środowiskach miejskich. Koncern z Ingolstadt już wkrótce poszerzy ten pilotażowy projekt: w drugiej połowie roku uruchomi kolejny Audi charging hub, tym razem w Zurychu. 

 

Zrównoważony łańcuch dostaw akumulatorów: Audi współuczestniczy w tworzeniu “Battery Pass” 

Audi jest jednym z członków ekologicznej, przyjaznej dla klimatu i odpowiedzialnej społecznie inicjatywy wspierającej mobilność elektryczną. Aby promować jednolite standardy, Audi przyłączyło się do konsorcjum niemieckich firm – liderów rynku światowego oraz uczestników ze świata przemysłu i nauki, by razem promować jednolite standardy. Członkowie inicjatywy wspólnie i metodycznie opracowują specyfikacje cyfrowej karty produktu dla akumulatorów, znanej jako „EU Battery Pass”. Projekt ten jest wspierany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Działań na rzecz Klimatu. 

 

Ponadto, od 2017 roku Audi jest członkiem Global Battery Alliance. Inicjatywa ta powstała dzięki WEF Davos, a w jej skład wchodzą partnerzy z sektora publicznego i prywatnego z całego łańcucha dostaw akumulatorów. Sojusz ten dąży do zapewnienia zrównoważonego rozwoju społecznego i ekologicznego w łańcuchu wartości surowców, z których powstają akumulatory. Zajmuje się m.in. warunkami wydobycia surowców oraz koncepcjami zrównoważonego recyklingu w duchu gospodarki cyrkulacyjnej. Koncentruje się też na innowacjach, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju akumulatorów.

Źródło: Audi, Mototarget
 Pisaliśmy również
» Współpraca Audi i firmy 4.screen, której efektem będzie zapewnienie klientom dodatkowych cyfrowych usług w samochodzie
» Podwójna premiera: Audi, Ducati i wspólna off-roadowa impreza
 Inne artykuły

» Platforma MQB – doskonała baza dla Nowego Multivana 2022-05-16
  Platforma MQB dla nowego multivana Nowy Multivan, to dla marki Volkswagen Samochody Dostawcze samochód przełomowy, oznaczający olbrzymi skok technologiczny. Model ten po raz pierwszy bazuje na modułowej platformie dla pojazdów z silnikiem montowanym poprzecznie MQB. Wykorzystanie platformy MQB … więcej »

» MITSUMANIACY ZAPRASZAJĄ NA JUBILEUSZOWY ZLOT 2022-05-13
  MITSUMANIACY zlot Tego lata – między 19 a 21 sierpnia – odbędzie się 20. Zlot MitsuManiaków – wielbicieli japońskiej marki Mitsubishi. Jubileuszowe spotkanie zorganizowano w malowniczym miasteczku rozrywki Mega-Park w Grudziądzu nad Jeziorem Rudnickim…. więcej »

Źródło: Mototarget.pl

Reklama