Reklama

Światło Pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100-lecia odzyskania niepodległości

Dziesiątki zniczy zapłonęło na grobach i mogiłach polskich żołnierzy w piątkowy (10.11) wieczór na cmentarzach, również na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku. Zapalone światełka symbolizują hołd oddany bohaterom, którzy walczyli o odzyskanie i utrzymanie Wolnej Niepodległej Rzeczypospolitej podczas powstań narodowych i wojen. To już szósta edycja akcji, której organizatorem jest Stowarzyszenie „Grupa Wschód”. Znicz zapalił również Marek Malinowski, członek zarządu województwa.


Znicze na mogiłach zapalono w wielu miastach i miejscowościach w regionie, ale Światło Pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100-lecia odzyskania niepodległości to także akcja o zasięgu międzynarodowym. Jej celem jest upamiętnienie polskich bohaterów, których groby rozsiane są po całym świecie. Do akcji przyłączyły się m.in. Wileńszczyzna, Ukraina, Łotwa, Uzbekistan, Włochy i Wielka Brytania. Znicze zapłonęły w całym kraju, od morza aż po miejscowości na południu naszej ojczyzny.

– 100-lecie odzyskania niepodległości jest bardzo ważnym wydarzeniem. W dzień przed tym świętem chcieliśmy upamiętnić żołnierzy, którzy za wolność naszego kraju zapłacili największą cenę – oddali swoje życie – podkreślił Andrzej Bieluczyk.

W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości do organizacji wydarzenia przez Stowarzyszenie „Grupa Wschód” przyłączyło się blisko 250 stowarzyszeń i instytucji.

Paulina Dulewicz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Paweł Krukowski oraz PMKL

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama