Reklama

Supraśl. Druga edycja „Między wierszami” Będzie druga edycja „Między wierszami” Objazd mickiewiczowski wzorem „Reduty” na Litwie…

W 2021 r. Teatr Wierszalin przez cały lipiec proponował codzienne koncerty fortepianowe na powietrzu, słuchanie słuchowisk radiowych, projekcje filmowe, a także uliczkę poetów. Wydarzenia odbywały się zarówno online, prosto z festiwalowego studia, jak i na żywo. Repertuar tegorocznego „Między Wierszami” jest równie interesujący.

Festiwal rozpocznie się 8 lipca premierą widowiska „Tańczyć Konrada”. To zderzenie aktorskiego wykonania Wielkiej Improwizacji uwięzionego w celi Konrada (cz. III Dziadów – w roli Konrada wystąpi Rafał Gąsowski) z „tańcem jego wolnej duszy” – improwizowaną etiudą baletową tańczoną przez wybitnego polskiego artystę młodego pokolenia – Bartosza Zyśka.

Kolejną festiwalową premierą będzie spektakl „Panie Malczewski”, którego prapremiera miała miejsce w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. To sztuka oparta na wątkach z życia Antoniego Malczewskiego oraz na fragmentach jego dzieła „Maria. Powieść ukraińska”.

Wśród teatralnych propozycji są też „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

– To literacki ślad okresu bodaj najszczęśliwszego w życiu Mickiewicza, okresu najbardziej niefrasobliwego, pozbawionego poważnych dylematów i trosk. W lipcu przypomnimy świat, w którym „Ballady i romanse” powstały: Wileńszczyzna rok 1819 – zapowiadają organizatorzy.

W tak romantycznym repertuarze nie mogło zabraknąć muzyki Chopina, Liszta, Schuberta czy Schumana – ich utwory wykonają finaliści XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie podczas Koncertów Chopinowskich.

Na scenie Teatru Wierszalin wystąpi też Anna Maria Jopek – jedna z najwybitniejszych i najciekawszych artystek polskiej sceny muzycznej.

Podobnie jak w ubiegłym roku będzie też uliczka poetów. Z festiwalowych mównic będzie można usłyszeć wiersze w wykonaniu aktorów Teatru Wierszalin.

Szczegółowy program festiwalu „Między wierszami” znajduje się na stronie Teatru Wierszalin.

Teatr Wierszalin (instytucja współzarządzana przez Samorząd Województwa Podlaskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) otrzymał z budżetu województwa na organizację festiwalu 110 tys. złotych. 

oprac.: Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Teatr Wierszalin

 

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama