Reklama

Supraski monaster na kartce pocztowej „Zniszczenia wojenne”

To drugie wydawnictwo z nowej serii filatelistycznej Poczty Polskiej poświęconej zniszczeniom wojennym. Prezentuje jeden z najcenniejszych zabytków regionu – Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa. Premiera kartki pocztowej odbyła się we wtorek, 12 września, na dziedzińcu klasztoru w Supraślu. Uczestniczyli w niej m.in. inicjator cyklu „Zniszczenia wojenne” minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin i marszałek Artur Kosicki.


Wsparcie na ochronę zabytków

Jacek Sasin poinformował, że w ramach Programu Polski Ład został utworzony specjalny fundusz przeznaczony na ochronę zabytków (Rządowy Program Odbudowy Zabytków). Budżet pierwszej transzy wynosił 2,5 mld zł, z czego do Podlaskiego trafiło 153 mln zł na realizację 231 projektów. Z tych pieniędzy wsparcie w wysokości 3,3 mln zł otrzymał m.in. monaster w Supraślu. Obecnie trwa nabór do kolejnego programu odbudowy zabytków – budżet programu to 1,2 mld zł.

Minister zwrócił uwagę na zaangażowanie samorządu województwa w dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu. Marszałek Kosicki podkreślał, że to jeden z priorytetów obecnego zarządu.

– W ciągu ostatnich pięciu lat na ochronę zabytków przeznaczyliśmy około 12 mln zł. Dla porównania to o połowę więcej niż w ciągu lat 2011-2018, za poprzednich dwóch zarządów. Tak. Dbamy o nasze zabytki i za tymi deklaracjami idą czyny – mówił.

Dodał, że emisja karty pocztowej z wizerunkiem monasteru w Supraślu to dobra promocja tego wyjątkowego miejsca i jego historii.

– To także wspaniały element obchodów Roku Kodeksu Supraskiego, który decyzją samorządu województwa właśnie trwa. Wydanie tej kartki znakomicie wpisuje się w cykl uroczystości związanych z obchodami – dodał.

„Zniszczenia wojenne” to kolejna seria upamiętniająca osoby i zdarzenia z historii Polski. Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski zaznaczył, że Poczta Polska jest bardzo ważnym elementem państwa polskiego, również w kształtowaniu tożsamości narodowej

– 1 września wydaliśmy kartę pocztową, którą to poświęciliśmy najmłodszej ofierze obrony Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk – 10-letniej Erwince. Kilka dni temu opowiadaliśmy poprzez nasze znaczki pocztowe o Rodzinie Ulmów – zabitych przez Niemców za ratowanie Żydów. Dziś chcemy opowiedzieć historię monasteru supraskiego – mówił.

Nowa seria pocztowa będzie miała kolejne odsłony

– My poprzez swoje emisje filatelistyczne, poprzez karty pocztowe chcemy być strażnikiem i jesteśmy strażnikiem naszej tożsamości narodowej. Dlatego w tych wydawnictwach opisujemy i pokazujemy ważne wydarzenia, które miały wpływ na historię naszej ojczyzny – podsumował prezes Poczty Polskiej.

W prezentacji karty pocztowej z wizerunkiem monasteru w Supraślu uczestniczyli także m.in: senator Mariusz Gromko, ks. archimandryta dr Sergiusz (Matwiejczuk), burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski oraz wiceprezesi Poczty Polskiej: Wojciech Krysztofik i Wiesław Włodek.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama