Sukces Polaków na Dojlidach

Przez cztery dni Dojlidy żyły emocjonującym wydarzeniem sportowym. Po raz pierwszy zorganizowano tu światowe rozgrywki w siatkówce plażowej – Beach Pro Tour Futures Białystok 2022.

Na dwóch boiskach rywalizowało ponad 20 duetów siatkarskich niemal z całego świata. Po czwartkowych  eliminacjach rozpoczął się turniej główny, który trwał do niedzielnego popołudnia.

Niedzielne (26 czerwca) zmagania dostarczyły mnóstwo emocji. Jako pierwsze rywalizację rozpoczęły siatkarki. W pierwszym półfinale Polki Jagoda Gruszczyńska oraz Aleksandra Wachowicz przegrały z Ukrainkami 0:2 (11:21, 23:25w setach).

W zaciętym meczu o III miejsce polski duet Gruszczyńska/Wachowicz pewnie zwyciężył nad Amerykankami Bauer/Horton, co dało im brązowe medale na podium. Polki wygrały 2:0 z wynikami 23:21, 21:17.

Najwięcej emocji przyniósł finał kobiet. Duet Amerykanek Kraft/Stockman pierwszy set wygrał pewnie. W drugiej części para Khmil/Lazarenko z Ukrainy zafundowała przeciwniczkom emocjonującą grę na przewagi. Po długiej serii wymian ostatecznie zwyciężyły Ukrainki, które triumfowały rekordowym w turnieju wynikiem 36:34. Doprowadziły do tie-breaka, ale w ostatnim secie musiały uznać wyższość Amerykanek, które doprowadziły do wyniku 11:15.

W rywalizacji mężczyzn pierwszy półfinał należał do Polaków Jakuba Szałankiewicza oraz Mateusza Florczyka. Pewnie pokonali Litinów Stankevicius/Knasas 2:0 w setach 16:21, 12:21.

Zwieńczeniem zawodów był wielki finał siatkarzy. Polacy Jakub Szałankiewicz oraz Mateusz Florczyk od początku rywalizacji nie dali przeciwnikom z Ukrainy Popov/Reznik żadnych szans. Wygrali zdecydowanie 2:0 w setach 13:21, 18:21.

Ostatecznie na podium Beach Pro Tour Futures Białystok 2022 stanęły dwie polskie pary: z brązowymi medalami Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Wachowicz, a ze złotymi Jakub Szałankiewicz i Mateusz Florczyk. Dzięki tym drugim na Dojlidach wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Hymn Polski odśpiewano przy pełnych kibiców trybunach.