Reklama

Stworzenie strony internetowej za darmo. Da się, ale czy na pewno warto?

Stworzenie własnej strony internetowej to czasochłonny proces. Wymagane tutaj będą nie tylko umiejętności programistyczne, ale również poczucie estetyki, zdolności graficzne czy copywriterskie. Na szczęście, istnieje również możliwość skorzystania z darmowych szablonów lub pomocy wyspecjalizowanych firm. Na dobrą sprawę, stronę internetową można stworzyć nawet za darmo, ale czy taki ruch rzeczywiście się opłaca? Zapraszamy do lektury!

Tworzenie strony internetowej – można się pogubić!

Nie da się ukryć, że tworzenie własnej strony www to niebotycznie wielki wysiłek. Przede wszystkim, bardzo trudno zaprogramować ją od podstaw. Trzeba się wówczas wykazać świetną znajomością kodowania, a także wyczuciem estetyki, umiejętnościami graficznymi, marketingowymi i nie tylko. Na szczęście jednak, świat Internetu pozwala skorzystać z wielu narzędzi, które znacząco ułatwiają zaprojektowanie własnej strony www. Jednym z takich miejsc jest Zyro – firma oferująca nie tylko rozbudowany kreator do tworzenia stron internetowych, ale także szereg innych przydatnych narzędzi i funkcji. Mowa m.in. o domenie, hostingu, wsparciu obsługi oraz takich rzeczach, jak chociażby darmowa możliwość przetestowania kreatora.

No i właśnie – tutaj nasuwa się jedno z pytań, jakie stawiają sobie osoby, planujące zbudować własny sklep online, bloga czy inny typ strony internetowej. Czy warto postawić na darmowy kreator, hosting i domenę? Cóż, wszystko zależy od tego, jakie mamy oczekiwania wobec wybranej usługi. Niestety, zupełnie darmowe kreatory nie posiadają zbyt wielu funkcji i są narażone na liczne awarie, spam czy ataki ze strony cyberprzestępców. To samo tyczy się wybierania darmowych hostingów i domen od niezweryfikowanych usługodawców.

Jeśli nie jesteśmy przekonani, co do tego, w jakim kierunku ma iść nasza strona i co chcemy na niej zawrzeć, dużo lepiej zrobimy korzystać z darmowych okresów próbnych od renomowanych i sprawdzonych dostawców. Zresztą, koszty inwestycji w wysokiej jakości, gotowe szablony są stosunkowo niskie w porównaniu do zlecenia zaprogramowania całej strony programistom. Korzystanie z “gotowców”, które możemy dowolnie personalizować jest opłacalne i sprawia, że oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale również cenny czas. Dodatkowo też, jest to rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze. Od kilku lat bowiem zaprojektowanie własnej strony internetowej nie wymaga już lat ciężkiej pracy. Z drugiej strony, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danej osoby czy firmy.

Nie jest tajemnicą, że zbudowanie własnej strony www totalnie od podstaw jest dla laika karkołomnym wyzwaniem. Z perspektywy czasu, wysiłku i pieniędzy, jakie trzeba włożyć w zaprojektowanie takiej strony, jest to przedsięwzięcie zwyczajnie nieopłacalne. Tym bardziej, że w cyfrowej rzeczywistości znajdziemy niezliczone tutoriale i poradniki, które ułatwiają nam pracę. Z kolei gotowe szablony, domeny i hostingi w zasadzie sprawiają, że swój własny projekt możemy powołać do życia w przysłowiową “chwilę”.

Co dalej z tym wszystkim zrobić?

Cóż, jeśli jesteśmy w stanie wyłożyć na nasz projekt naprawdę nieduży budżet, to najlepszym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie swojej strony www poprzez kreator Zyro. Tak naprawdę, znajdziemy tutaj wszystko, co tylko będzie nam potrzebne do stworzenia strony i jej upublicznienia w świecie Internetu. Dzięki temu, nie trzeba płacić programistom lub przyswajać potężnej wiedzy z zakresu znajomości języków CSS, JavaScript czy HTML. Z kreatora tworzenia stron www może skorzystać bowiem każdy – nawet laik. Jest to możliwe nie tylko, dzięki przejrzystości kreatora, ale również dostosowaniu go do potrzeb zarówno zaawansowanych użytkowników, jak i tych, stawiających w projektowaniu stron pierwsze kroki.

Wybór i personalizowanie szablonu swojej przyszłej strony internetowej, to jednak początek. Później należy jeszcze wybrać właściwy dla naszych potrzeb system CMS. Najpopularniejszymi z nich są np. WordPress oraz Joomla. Następnie przyjdzie czas na składanie wszystkich puzzelków w jeden, finalny obrazek. Oczywiście, nie musisz od razu wykładać pieniędzy na stół. Możesz skorzystać z darmowych okresów próbnych lub totalnie darmowych narzędzi, aby nabrać wprawy i określić, jak sobie wyobrażasz efekt końcowy swojego projektu.

Pierwsze kroki – skup się na podstawach

fot. Unsplash

 Strona internetowa ma być naszą wizytówką i miejscem, które przyciąga innych użytkowników sieci. Dlatego też powinna charakteryzować się przyjemną dla oka oprawą graficzną, odpowiednim contentem i przejrzystością. Część rzeczy graficznych możemy stworzyć w darmowych programach, takich jak Gimp czy Canva. Osoby, posiadające większy budżet mogą zdecydować się na zakupienie licencji Adobe Photoshop oraz Illustrator.

Później wystarczy już dokładnie rozpisać i rozrysować, gdzie chcemy umieścić dany komponent. Pamiętaj, że poszczególne decyzje będą miały kluczowy wpływ na pozycjonowanie się strony w przeglądarkach internetowych. Spróbuj opisać, jak widzisz motywy graficzne, treści, podzakładki, stronę główną, przekierowania i inne elementy. Zbuduj bazę tekstów i zrób research SEO – każde hasło, słowo kluczowe, a nawet tak banalne rzeczy jak kursywa czy bold, mogą mieć wpływ na to, jak wysoko Twoja strona znajdzie się w rankingach. Im będzie wyżej – tym więcej osób w nią kliknie, a to w przypadku prowadzenia bloga czy sklepu online jest rzeczą fundamentalną. Gdy już będziesz mieć wszystko skup się jeszcze na rzeczach stricte marketingowych – im więcej wiedzy zdobędziesz, tym łatwiej będzie wprowadzać kolejne zmiany.

Gotowe szablony dla laika i specjalisty

Zyro oferuje kreator gotowych szablonów stron internetowych, które można spersonalizować według własnych potrzeb. Dodatkowo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać w tym celu sprawdzone domeny i hostingi. Ostatecznie więc, takim kreatorem może się posłużyć każdy – nawet osoba totalnie zielona w temacie. Z drugiej strony, w razie problemów Zyro służy całodobową pomocą. To oznacza, że z obsługą Zyro można się kontaktować przez 24 godziny na dobę. Platforma oferuje pakiety dla osób indywidualnych oraz początkujących i prosperujących firm. W efekcie, można liczyć (w zależności od wybranego pakietu) na darmowe domeny, pomoc obsługi, integrację marketingowe, wdrożenie dodatkowych metod płatności, zaimplementowanie nowych języków i wiele, wiele więcej. W razie niezadowolenia można złożyć reklamację w ciągu 30 dni od zakupu i odzyskać swoje pieniądze.

To tylko pokazuje, że zbudowanie własnej strony internetowej nie wymaga już współcześnie ogromu wiedzy czy potężnego budżetu. Do wszystkiego wystarczą narzędzia online, z których możemy korzystać zupełnie za darmo lub w płatnych (lecz wciąż opłacalnych) wersjach, które posiadają znacznie więcej istotnych funkcji.

Za darmo nie znaczy bezpiecznie

Niestety, korzystanie z zupełnie darmowych funkcji nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Strony internetowe bardzo często padają bowiem atakiem cyberprzestępców. W efekcie, trudniej jest ustrzec się potencjalnych awarii czy wirusów. Darmowe kreatory nie muszą być dobrze zabezpieczone i niestety oferują okrojoną część funkcji, z których możemy korzystać. W przypadku tworzenia swojego bloga czy sklepu online najważniejszym jest, aby zadbać o bezpieczeństwo swoich klientów lub czytelników. Jakiekolwiek awarie, zbędne komunikaty czy ostrzeżenia ze strony przeglądarek mogą odstraszyć użytkowników.

Strona powinna więc posiadać liczne zabezpieczenia, a także zespół, który mógłby na bieżąco analizować i sprawdzać jej wydajność. Część z tych rzeczy możemy zrobić sami poprzez wtyczki w systemach CMS, ale i tak należy wówczas pamiętać o ich regularnej aktualizacji do najnowszych wersji. Na wydajność i bezpieczeństwo strony www, wpływa też hosting, dlatego wszelkie usługi tego typu powinny pochodzić od renomowanego dostawcy.

Poza tym, sklep online to swoista wizytówka naszej marki. Jeśli klient po wejściu na stronę dostrzeże niepożądany komunikat lub w trakcie jego zakupów strona ulegnie awarii – istnieje spore ryzyko, że zrezygnuje i pójdzie na zakupy do konkurencji. Wiarygodność naszego sklepu opierać się będzie zatem przede wszystkim na bezpieczeństwie i zapewnieniu potencjalnemu klientowi możliwie jak najprzyjemniejszych doświadczeń z pobytu na stronie. Tyczy się to nie tylko tzw. desktopu, ale również widoku mobilnego. Musimy pamiętać, że nasza strona powinna być dostosowana także pod urządzenia mobilne, bo to właśnie z nich korzysta najwięcej osób. Strona www musi być atrakcyjna dla klienta czy czytelnika pod kątem treści, produktu, grafiki i wydajności – darmowe funkcje raczej nie pozwolą nam dostarczyć tego wszystkiego we właściwej jakości.

Reklama