Reklama

Stulecie Starosielc

Spektakl muzyczny, koncerty, ułańskie pokazy rekonstruktorów – to wydarzenia odbywające się w ramach „Starosielskich Prezentacji”. Festiwal Kultury Staropolskiej rozpocznie się 1 września. Wydarzenia te zorganizowano w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą istnienia Starosielc.

„Starosielskie Prezentacje – Festiwal Kultury Staropolskiej na 100-lecie Starosielc” jest przedsięwzięciem upamiętniającym ważne dla społeczności lokalnej rocznice. Festiwal będzie się odbywał między 1 września a 7 października.

W roku 2019 obchodzimy rocznicę zarówno odzyskania niepodległości przez Białystok, jak i wiele rocznic związanych z osiedlem Starosielce, będącym przed wojną odrębnym miastem. Starosielce otrzymały prawa miejskie 25 września 1919 r. Z kolei 31 sierpnia 1919 r. został poświęcony kościół będący w kolejnych latach pierwszą świątynią parafialną w Starosielcach. Nazwa „Starosielce” nawiązuje do staropolskości, sielskości i ma związek z kulturą ludową oraz tradycyjną. W takim duchu odbędzie się festiwal. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

– Starosielce zostały włączone do Białegostoku w latach pięćdziesiątych. Wcześniej były samodzielnym miastem – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Zapraszam mieszkańców do udziału w zaplanowanych wydarzeniach. To szansa na poznanie lokalnej historii i sąsiedzką integrację.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Pro Anima. Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Białegostoku oraz z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019.

Dodatkowo 22 września odbędzie się jeszcze wernisaż wystawy „Białostocki Foto-Ikon. Starosielce w stulecie powstania miasta” (ul. Wrocławska 6, godz. 11.00) oraz spacer historyczny „Śladami kolejarskich Starosielc” (godz. 11.30). Wystawa przedstawia historię dzielnicy Białegostoku, która zawdzięcza swoje powstanie rozwojowi sieci kolei żelaznej w Imperium Rosyjskim. Prezentowany materiał poświęcony jest więc tematyce kolejarskiej, ale ukazuje też życie mieszkańców od lat 90-tych XIX wieku, po 60-te ubiegłego wieku. Materiały eksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Mediateki CLZ, od osób prywatnych. Po wernisażu wystawy rozpocznie się spacer historyczny, który poprowadzi Paweł Olszyński – licencjonowany przewodnik PTTK-u. Wycieczka będzie prowadzić przez miejsca związane z dziejami kolejnictwa, a także z życiem społecznym i samorządowym miasta.

Kamila Bogacewicz

Źródło: Urząd Miejski Białystok

Reklama