Reklama

Studenci przejęli Białystok – rozpoczęły się Juwenalia 2024

Dwa dni koncertów, cztery strefy muzyczne i wydarzenia towarzyszące – w piątek (17 maja) w stolicy województwa rozpoczęły się Dni Kultury Studenckiej. Otworzyła je parada, która wyruszyła sprzed budynku Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki. Tam dobrej zabawy życzyli młodzieży marszałek Łukasz Prokorym (samorząd województwa jest partnerem strategicznym wydarzenia), wojewoda Jacek Brzozowski, poseł Krzysztof Truskolawski, zastępca prezydenta Białegostoku, Rafał Rudnicki oraz rektor Politechniki Białostockiej, Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB. A gospodarz Białegostoku, prezydent Tadeusz Truskolaski zgodnie ze zwyczajem przekazał studentom symboliczne klucze do miasta.


Bo to właśnie do nich przez dwa dni będzie należał Białystok. Prezydent zażartował, że dopiero co wygrał wybory, a już musi oddać władzę.

– Oddaję władzę do miasta, ale robię to z nadzieją, że wykorzystacie ją bardzo dobrze i będziecie odpowiedzialni za nasze miasto. Mam nadzieję, że będziecie się dobrze bawić. Pamiętajcie, że Białystok jest przyjazny studentom – podkreślił prezydent.

Do życzeń dołączył marszałek Łukasz Prokorym:

– Życzę, aby te dni pełne koncertów, które macie przed sobą były niezapomniane i pełne atrakcji. Duże brawa dla Emilii Ramatowskiej, koordynator Juwenaliów, która wraz z zespołem włożyła w to przedsięwzięcie mnóstwo pracy i stworzyła największą studencką imprezę w regionie – zaznaczył.

Kilka słów do studentów skierował też wojewoda podlaski, Jacek Brzozowski:

– Mam nadzieję, że będziecie się fantastycznie bawili i ten czas spędzicie razem, nie myśląc o troskach dnia codziennego, ani zbliżającej się sesji egzaminacyjnej. To wielkie święto wszystkich studentów uczących się w Białymstoku, w województwie podlaskim. Życzę Wam, żeby to była dobra zabawa i dobry czas – powiedział.

Natomiast rektor Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB podziękowała żakom i doceniła wysiłek włożony w przygotowanie całego wydarzenia. 

– Juwenalia to święto społeczności akademickiej, ale też święto integracji tej społeczności z mieszkańcami Białegostoku i całego regionu. To wydarzenie, które od początku organizują studenci. To oni przygotowują koncepcję, line-up i wszystkie atrakcje i własnymi rękami budują to wszystko na naszym kampusie. Brawo studenci Politechniki Białostockiej – mówiła.

Po części oficjalnej kolorowy orszak ruszył ulicami Białegostoku. Setki studentów przeszło w stronę kampusu Politechniki Białostockiej, gdzie na scenie głównej wystąpi znakomity polski raper Żabson.
Przed studentami jeszcze dwa dni koncertów, podczas których wystąpi ponad 25 artystów. Na scenie wystąpią znani artyści i wykonawcy oraz zespoły. Line-up tegorocznej edycji otwierają: Kayah, Łydka Grubasa, Mr Polska, Enej, Dżem, Guzior, Smolasty oraz Golec uOrkiestra.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama