Reklama

Strzegą granic od 32 lat. Obchody Święta Straży Granicznej w Białymstoku

Były odznaczenia, awanse i gratulacje za ofiarną służbę. W środę, 24 maja, funkcjonariusze i pracownicy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku obchodzili swoje święto, przypadające 16 maja. To tego dnia, 32 lata temu, formacja rozpoczęła służbę na granicy Rzeczpospolitej Polskiej. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.


Wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz dziękował funkcjonariuszom za ich służbę w trakcie trwającego kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy. 

– To właśnie funkcjonariusze podlaskiej jednostki w najnowszej historii Polski dzielnie i bohatersko bronili naszej granicy. Chwała Wam za to, że pomimo wszelkich trudności, byliście niezłomni. Waszą postawą i ofiarną służbą wspólnie z Wojskiem Polskim i policją uratowaliście Polskę i Europę przed kryzysem i niebezpieczeństwem – powiedział wicemarszałek. – To właśnie Wy udowodniliście, co w praktyce powinny oznaczać słowa: „Bóg, Honor i Ojczyzna” – dodał.

Wicemarszałek podziękował funkcjonariuszom w imieniu mieszkańców naszego województwa, szczególnie tych mieszkających na terenach przygranicznych. Przytoczył także znamienne słowa Winstona Churchilla: „Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. 

– Jesteście dumą naszego regionu. Pamiętajcie o tym każdego dnia służby – zaakcentował wicemarszałek.

Bezpieczeństwo i wolność

Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek mówił, że ten czas jest wyjątkowy w historii naszego kraju.

– To, co robimy w naszym Podlaskim Oddziale Straży Granicznej (POSG), jest to przeciwstawienie się zamętowi. Zamęt ten jest przeciwdziałaniem porządkowi i bezpieczeństwa. Funkcjonariusze Straży Granicznej, w szczególności z Podlaskiego są właśnie po to, aby w sposób odpowiedzialny pełnić służbę na granicy państwa – zaznaczył.

Jak zaznaczył komendant, POSG przygotowywał się do obecnej sytuacji na granicy wiele lat.

 – Od prawie dwóch lat, codziennie doświadczamy realnych zagrożeń na granicy państwa. To Wy swoją postawą, zaangażowaniem, poczuciem obowiązku i miłości do bliźniego chronicie granicę państwa, naszego wspólnego domu. Dziękuję za to – podkreślił.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama