Reklama

Stawiski uczciły bohaterów Niepodległości

Wolność, niepodległość, niezależność to najcenniejsze dary, jakie w wywalczyli Polacy po 123 latach zaborów - podkreślali uczestnicy uroczystości, jakie z udziałem wicemarszałka Marka Olbrysia odbyły się w niedzielę 5 listopada w Stawiskach z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Uczestnicy uroczystości zgromadzili się po mszy przy Pomniku Niepodległości Ojczyzny. Burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska wyjaśniła, że tradycyjnie wcześniejsza data obchodów Święta Niepodległości w mieście wybierana jest, aby możliwe było zapewnienie godnej, wojskowej oprawy, co byłoby bardzo trudne w okresie kulminacji uroczystości 11 listopada.

– Ten dzień jest wypełniony dumą, radością a także refleksją. Jest hołdem oddanym tym, którzy walczyli, cierpieli i oddawali życie za naszą wolność. Tym, którzy zaprzeczyli, twierdzeniom pokutującym wówczas w wielu krajach Europy, że Polska jest zbyt mała i słaba na samodzielne istnienie. Dumni jesteśmy z wielkich bohaterów historii, z tradycji i dziedzictwa. Pamięć o nich należy do naszych największych obowiązków – podkreślała burmistrz Agnieszka Rutkowska.

Swoimi rocznicowymi przemyśleniami z uczestnikami uroczystości podzieli się także poseł Kazimierz Gwiazdowski, senator Marek Adam Komorowski oraz wicestarosta kolneński Karol Pieloszczyk.

Wojskową oprawę, o której mówili proboszcz i i burmistrz Stawisk zapewnili Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych „Orzysz” z Bemowa Piskiego oraz wojskowa orkiestra z Giżycka. Był m.in. apel pamięci i salwa honorowa. Kotyliony dla uczestników przygotowała społeczność szkoły w Stawiskach.  

tekst i fot.: Maciej Gryguc

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama